Tisícky pacientov sa koronavírusom nakazili až v nemocniciach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Nemocnica, koronavírus
Na ľudí číha koronavírus aj v nemocniciach. Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Hani Mohammed, File)

Nový koronavírus sa veľmi ľahko šíri kvapôčkami. Človek sa môže nakaziť doma, na verejnosti, ale aj v nemocnici. Nová štúdia odhalila, že v Británii sa od začiatku septembra práve v nemocniciach nakazilo ochorením COVID-19 už viac ako 25-tisíc ľudí.

Jeden zo šiestich pacientov dostal vírus po tom, ako ho hospitalizovali pre iné zdravotné problémy. Len tento mesiac k tejto hodnote prispelo 5 684 pacientov, z celkovo 44 315 hospitalizovaných. Vyplýva to z oficiálnych údajov Národnej zdravotnej služby (NHS).

Prípady z reálneho života

Vierohodnosť informácie podčiarkuje aj nemenovaný špecialista z jednotky intenzívnej starostlivosti v Midlands. Minulý mesiac analyzoval pacientov, ktorých prijali na jeho oddelení a zistil, že 40 percent z nich sa nakazilo vírusom až v nemocnici.

Ďalší príklad zverejnila zdravotná sestra, ktorá lieči pacientov u nich doma. Podľa jej informácií, množstvo ľudí sa infikovalo v nemocnici, kam ich opäť prijali po tom, ako sa ich stav doma zhoršil. Konkrétne priblížila prípad staršej ženy, ktorú hospitalizovali so zlomeným rebrom, no v nemocnici sa nakazila vírusom, ktorý potom doma preniesla aj na dvoch rodinných príslušníkov. V súčasnosti je v kritickom stave.

Päťdesiatdvaročná Susan Colborne zase podala oficiálnu sťažnosť, v ktorej tvrdí, že jej 72-ročná matka Pamela Clifford by dnes mohla žiť, ak by vedenie nemocnice Royal Stoke odložilo operáciu súvisiacu s rakovinou.

Pacientka s rakovinou pažeráka mala zdravotné komplikácie, ktoré ju vystavili zvýšenému riziku infekcie. Nemocnica už začala prípad vyšetrovať.

Rizikové komunitné šírenie

Vládna strategická poradná skupina expertov potvrdila, že „počas októbra a novembra sa počet infekcií získaných v nemocniciach zvyšoval“. Hovorca NHS najnovšie uviedol, že počet takýchto prípadov klesol na 7,7 percenta.

„Vysoká miera infekcie v komunitách a preplnené nemocnice zvyšujú riziko, takže prvoradé je opäť dostať pod kontrolu komunitné šírenie,“ povedal. Dodal, že v niektorých nemocniciach zaberajú pacienti s COVID-19 viac ako polovicu lôžok. Ďalšie nové údaje ukazujú, že najviac zomierajú na komplikácie spojené s koronavírusom najmä starší ľudia.

Jason Oke z Univerzity v Oxforde povedal, že priemerný vek zosnulých bol v októbri 82,4 a celkovo počas pandémie je to 82,3. Priemerný vek ľudí, ktorí zomreli na všetky iné zdravotné problémy od vlaňajšieho marca je 81,4.

Portál vZdravotníctve.sk sa pýtal slovenského Národného centra zdravotníckych informácií, koľko ľudí sa na COVID-19 nakazilo na Slovensku až v nemocniciach. Takýmito dáta však nedisponuje.

Pomôže vakcína

Dáta z Intensive Care National Audit and Research Centre uvádzajú, že sa zvýšil vek pacientov, ktorí potrebujú lôžka na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre COVID-19. V prvej vlne to bolo priemerný vek 59 rokov a od septembra sa zvýšil na 62.

Oke vyhlásil, že pomôcť by mohla vakcína. „Ak vláda dosiahne svoj cieľ a ponúkne ju každému nad 70 rokov do polovice februára, môžeme očakávať obrovský pokles v počte mŕtvych,“ uviedol.

S dobrou správou prišli aj zástupcovia Medical Research Council, podľa ktorých sa výrazne zlepšili šance ľudí na prežitie, a to vďaka širším možnostiam liečby.

Podľa ich informácií klesol počet infikovaných, ktorí zomreli. Z 1,3 percenta v prvej vlne na 0,94 percenta v druhej.

Nemocnice v kríze

Generálny riaditeľ NHS Simon Stevens povedal, že každých 30 sekúnd prijme niektorá z nemocníc nového pacienta s COVID-19. Zdravotná služba podľa jeho slov čelí najhoršej kríze vo svojej histórii.

Za uplynulých sedem dní prijali do nemocníc 29 228 pacientov s COVID-19. Len v samotnom Anglicku prijali od Vianoc 15-tisíc pacientov, čo je ekvivalent 30 plných nemocníc. Stevens upozornil na fakt, že v niektorých oblastiach a skupinách stále narastá počet chorých. Platí to najmä u seniorov nad 60 rokov.

V nemocniciach v súčasnosti majú o 75 percent viac pacientov ako v apríli. „Nemocnice aj personál sú pod extrémnym tlakom,“ dodal. Množstvo zdravotníkov priznáva psychické problémy, niektorí majú strach pred nástupom do práce, keďže pacienti často zomierajú pre nedostatok personálu.

Britské ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo, že „ich prioritou je chrániť zdravotníkov a zamestnancov v oblasti sociálnej starostlivosti“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jason OkeSimon Stevens
Firmy a inštitúcie Intensive Care National Audit and Research CentreMedical Research CouncilNárodná zdravotná služba (NHS)NCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíOxford University