Koronavírus sa na Slovensku komunitne nešíri. Nové ohnisko je v jednej z firiem a hygiena priblížila aj ďalšie prípady

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Počet infikovaných novým koronavírusom na Slovensku rastie a minister zdravotníctva Marek Krajčí v utorok na tlačovej konferencii povedal, že tu už máme druhú vlnu ochorenia COVID-19.

Dobrou správou však je, že v súčasnosti nezaznamenávame komunitné šírenie a nové potvrdené prípady sú zväčša importy zo zahraničia alebo sú vo vzájomnej epidemiologickej súvislosti.

Viac o téme: Koronavírus

Za posledných sedem dní u nás pribudlo až 273 prípadov (utorok – 75, pondelok – 16, nedeľa – 3, sobota – 30, piatok – 43, štvrtok – 43, streda – 63).

V utorok laboratóriá otestovali 3131 a ako už bolo spomenuté malo pozitívny výsledok malo 75 z nich. Je to štvrtý najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie. Viac nových infikovaných sme mali iba 7. apríla (101), 15. apríla (114) a 22. apríla (81).

Najviac nových prípadov má Galanta

Až 21 nových prípadov je z okresu Galanta. „Výskyt ochorenia bol zaznamenaný v jednej z firiem v okrese, pričom ide o epidemiologickú súvislosť s už potvrdeným prípadom,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) na sociálnej sieti Facebook.

Všetci zamestnanci firmy sa v súčasnosti podrobujú testovaniu a úzkym kontaktom pozitívnych osôb bola nariadená izolácia a taktiež sa uskutočňuje ich testovanie. „Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Galante v spolupráci s firmou zabezpečuje všetky potrebné protiepidemické opatrenia a komunikujú spolu o ďalšom postupe,“ uviedli hygienici.

Ako dodali hygienici protiepidemické opatrenia vrátane testovania sa zabezpečujú aj v ubytovniach, v ktorých sa časť zamestnancov firmy zdržiava.

„Navrátilci“ rešpektovali aktuálne opatrenia

Druhý najvyšší denný prírastok mal v utorok okres Bratislava, kde testy potvrdili nový koronavírus u 16 ľudí. Aj pri týchto prípadoch regionálny úrad verejného zdravotníctva aktuálne uskutočňuje epidemiologické vyšetrovanie v prípadoch ochorenia zistených vo svojej územnej pôsobnosti.

„V prípade okresu Bánovce nad Bebravou ide o kontakty už potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 v rámci identifikovaného ohniska nákazy,“ priblížili hygienici.

V okrese Trnava zaznamenal regionálny úrad verejného zdravotníctva dva úzke kontakty, ktoré sú v epidemiologickej súvislosti s prípadmi z okresu Galanta a dva importované prípady zo zahraničia. „Navrátilci“ však podľa hygienikov rešpektovali aktuálne platné opatrenia, iniciatívne sa nahlásili na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a do času obdržania výsledkov testov zotrvali v domácej izolácii.

Dva úzke kontakty s prípadmi z okresu Galanta zaznamenal aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Dunajskej Strede a tretí bol úzky kontakt s potvrdeným prípadom v podchytenom ohnisku nákazy COVID-19 v Dunajskej Strede.

Odporúčania hygienikov

V súvislosti s novými prípadmi hygienici odporúčajú zamestnávateľom, aby si aktualizovali krízové plány a dôsledne dbali na dodržiavanie protiepidemických opatrení, ktoré si v nich zadefinovali.

Medzi ne môžu podľa potreby a možností patriť napríklad obmedzenie stretávania sa pracovníkov z rôznych budov, resp. jednotlivých zmien, zavedenie ranného filtra, zabezpečenie odstupov medzi zamestnancami, nariadenie práce z domu a podobne.

„Zároveň zdôrazňujeme na potrebu zvýšenej intenzity umývania a dezinfekcie dotykových plôch, zabezpečenie pravidelného vetrania, ako aj nosenie rúšok v interiéroch, dodržiavanie sociálnych odstupov, ako aj časté umývanie a dezinfekciu rúk,“ doplnili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)