Koronavírus sa šíri aj rozprávaním. Vedci zistili, koľko minút ostávajú infekčné častice vo vzduchu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlak, rúško, cestujúci
Štúdia odhalila, ktoré rúška najmenej tlmia reč Foto: Gettyimages.com

Nie je to len kýchanie či kašľanie, pri ktorom sa do ovzdušia uvoľňujú malé častice vírusu. Rizikový môže byť aj bežný rozhovor.

Vedci z amerického Národného inštitútu zdravia zistili, že najmenšie častice koronavírusu uvoľnené pri rozprávaní sa môžu vo vzdušnom aerosóle vznášať ešte 8 až 14 minút. CNBC informuje, že vzdušný prenos môže byť oveľa častejší, ako sa doteraz predpokladalo.

Zvýšené riziko prenosu predstavujú najmä uzavreté priestory bez dostatočného vetrania a hromadná verejná doprava.

Tisíce mikročastíc za sekundu pri každom slove

Prenos a „životnosť“ kvapôčok vo vzduchu vedci skúmali v uzavretom prostredí bez pohybu vzdušných más. Množstvo častíc a ich schopnosť šírenia podľa nich závisí od viacerých faktorov, napríklad aj od vlhkosti úst rozprávača.

Zistili tiež, že viac vírusových častíc vo vzduchu ostáva pri hlasnom rozprávaní – do ovzdušia sa pri takejto reči môžu uvoľniť tisíce mikrokvapôčok s vírusom za sekundu.

Kvapôčky sa môžu rozptýliť až štyri metre ďaleko

Zistenia amerických vedcov sú „o pár minút optimistickejšie“ než závery čínskych epidemiológov z marca 2020, ktorí tvrdili, že vírus sa vo vzduchu môže udržať približne 30 minút a z osoby na osobu sa dokáže šíriť až na vzdialenosť štyri a pol metra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať