Koronavírus sa šíri aj rozprávaním. Vedci zistili, koľko minút ostávajú infekčné častice vo vzduchu

Vlak, rúško, cestujúci
Foto: Gettyimages.com

Nie je to len kýchanie či kašľanie, pri ktorom sa do ovzdušia uvoľňujú malé častice vírusu. Rizikový môže byť aj bežný rozhovor.

Vedci z amerického Národného inštitútu zdravia zistili, že najmenšie častice koronavírusu uvoľnené pri rozprávaní sa môžu vo vzdušnom aerosóle vznášať ešte 8 až 14 minút. CNBC informuje, že vzdušný prenos môže byť oveľa častejší, ako sa doteraz predpokladalo.

Zvýšené riziko prenosu predstavujú najmä uzavreté priestory bez dostatočného vetrania a hromadná verejná doprava.

Tisíce mikročastíc za sekundu pri každom slove

Prenos a „životnosť“ kvapôčok vo vzduchu vedci skúmali v uzavretom prostredí bez pohybu vzdušných más. Množstvo častíc a ich schopnosť šírenia podľa nich závisí od viacerých faktorov, napríklad aj od vlhkosti úst rozprávača.

Zistili tiež, že viac vírusových častíc vo vzduchu ostáva pri hlasnom rozprávaní – do ovzdušia sa pri takejto reči môžu uvoľniť tisíce mikrokvapôčok s vírusom za sekundu.

Kvapôčky sa môžu rozptýliť až štyri metre ďaleko

Zistenia amerických vedcov sú „o pár minút optimistickejšie“ než závery čínskych epidemiológov z marca 2020, ktorí tvrdili, že vírus sa vo vzduchu môže udržať približne 30 minút a z osoby na osobu sa dokáže šíriť až na vzdialenosť štyri a pol metra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom