V Domove sociálnych služieb v Pezinku na koronavírus ochorelo 47 ľudí (video)

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, SITA/AP.
  • aktualizované 13. apríla 18:31

Po tom, ako Bratislavský samosprávny kraj v nedeľu pre jeden pozitívny test na Covid-19 uzavrel do izolácie Domov sociálnych služieb (DSS) v Pezinku, sa v pondelok potvrdili najhoršie predpoklady.

Po vykonaní ďalších 103 testov sa zistila nákaza celkovo u 42 klientov a 5 zamestnancov. Ďalších 46 testov prebehne v DSS na Hrnčiarskej ulici v Pezinku v utorok. Informovali o tom župan Juraj Droba, starosta Pezinka Igor Hianik a minister zdravotníctva Marek Krajčí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nákaza od zamestnanca

Nákazu rozšíril s vysokou pravdepodobnosťou niektorý zo zamestnancov domova.

Podľa župana Drobu platia od samého začiatku koronakrízy v zariadení prísne pravidlá. Od 6. marca sú vo všetkých zariadeniach pre seniorov zakázané návštevy.

„Rovnako, ako do ostatných zariadení pre seniorov, sme v priebehu marca a apríla dodali aj do Pezinka ochranné pomôcky – rúška, dezinfekciu, obleky, rukavice,“ vysvetlil župan.

V zariadení sú aj naďalej dodržiavané prísne hygienické predpisy, klienti aj zamestnanci si priebežne merajú teplotu. Zariadenie bude v najbližších dňoch fungovať s 22 opatrovateľmi a ošetrovateľmi, ktorí budú v zariadení 24 hodín a prespávať budú v izolačných izbách.

Pezinok nemá kapacity

Do nich ďalšie vybavenie takisto dodáva Bratislavská župa. V zariadení aj naďalej funguje kuchyňa a výdaj stravy, zamestnanci kuchyne s klientkou neprišli do kontaktu.

Mesto Pezinok objekt opáskovalo a nasadilo mestskú políciu na stráženie. „Keďže Mestská polícia nemá dostatočné kapacity, kontaktoval som so žiadosťou o pomoc ministra vnútra aj ministra obrany,“ dodal starosta Pezinka I. Hianik.

Sedem pacientov je v nemocnici

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB) Eva Kliská, v nemocnici je z tohto zariadenia hospitalizovaných sedem pacientov.

„Jeden z pacientov s pozitívnym testom na nový koronavírus je napojený na umelej pľúcnej ventilácii. Zo štyroch potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 sú traja v relatívne stabilizovanom stave, no pod dohľadom lekárov,“ uviedla.

Hovorkyňa dodala, že pri pacientoch je rizikový najmä ich vysoký vek a zdravotný stav sa tak môže kedykoľvek zmeniť. Pri zvyšných troch pacientoch sa čaká na výsledky testov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva KliskáIgor HianikJuraj Droba