Koronavírus v Česku má nedeľňajší rekord, Babišova vláda zvažuje lockdown

Koronavírus
V Česku potvrdili v nedeľu 5 059 nových prípadov nákazy. Foto: SITA/AP

České laboratóriá do nedeľnej polnoci potvrdili ďalších 5 059 prípadov nákazy novým koronavírusom. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz s tým, že i keď toto číslo predstavuje oproti predchádzajúcim dňom pokles, zároveň je to nedeľný rekord.

Počet aktívnych prípadov v Česku zároveň prekročil 100-tisíc. V nemocniciach leží podľa údajov ministerstva zdravotníctva 3 519 ľudí, pričom 587 z nich je vo vážnom stave.

Najvážnejšia situácia je momentálne v okrese Plzeň-sever, kde je 756,45 nakazených na 100-tisíc obyvateľov. Nasledujú Zlínsko (753,97), Plzeň-mesto (703,11) a okres Uherské Hradiště (697,48). Celkovo dosiaľ koronavírus v Česku potvrdili u takmer 174-tisíc ľudí a ochoreniu COVID-19 podľahlo 1 422 z nich.

Obmedzili svadby i pohreby

V pondelok tiež začali v Česku platiť nové opatrenia, podľa ktorých sa môžu svadby a pohreby uskutočniť s účasťou maximálne 30 ľudí a následná hostina v reštaurácii sa musí skončiť najneskôr do polnoci. Mimoriadne sa menia aj podmienky pre lekárske prehliadky, posúdenie zdravotnej spôsobilosti a tiež pre vydávanie zdravotných preukazov pre zamestnancov, ktorí vykonávajú „epidemiologicky závažnú“ prácu.

Vo vláde sa tiež diskutuje o možnosti takzvaného lockdownu, i keď by sa mu všetci najradšej vyhli. Plánujú preto priebežne vyhodnocovať, ako fungujú zavedené opatrenia.

„Uvidíme, aké čísla budú v stredu, štvrtok a piatok. Tie potom ministerstvo zdravotníctva vyhodnotí a určí prípadné ďalšie opatrenia,“ vyjadril sa minister vnútra Jan Hamáček, podľa ktorého bude veľmi zložité 2. novembra otvoriť základné školy. „V stredu sa pravdepodobne rozhodne, či tie naše opatrenia fungujú,“ uviedol tiež premiér Andrej Babiš.

Nemocniciam chýba personál

Minister obchodu a dopravy Karel Havlíček si myslí, že je potrebné, aby Česi pred Vianocami nakupovali a nakopli ekonomiku. Je však možné, že nákupné centrá budú regulovať počty zákazníkov. „Počkáme do 2. novembra, akým spôsobom zaberú tie plošné opatrenia. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať a 2. novembra sa budeme rozhodovať, akým spôsobom sa bude postupovať ďalej,“ skonštatoval.

Viac o téme: Koronavírus

Koronavírus sa medzičasom dostal už aj medzi českých vládnych predstaviteľov, keď mal pozitívny test minister poľnohospodárstva Miroslav Toman, ktorý v stredu rokoval s prezidentom Milošom Zemanom. Podľa hovorcu Hradu však počas stretnutia dodržali opatrenia a prezident nie je ohrozený.

Českým nemocniciam však už začína chýbať personál. Na výzvu lekárskej komory, aby sa lekári pracujúci v zahraničí vrátili pomôcť domov, podľa TN.cz zatiaľ reagovalo 16 ľudí.

Požiadali o humanitárnu pomoc

„Situácia je vážna, máme sedem a pol tisíc nakazených zdravotníkov, z toho 1 500 lekárov. Zdravotníctvo sa pripravuje na obrovskú vlnu chorých, čo príde, to už je jasné, pretože kým zaberú tie opatrenia, bude to ešte nejakú dobu trvať,“ upozornil prezident Českej lekárskej komory Milan Kubek.

Český hasičský záchranný zbor prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter oznámil, že cez operačné stredisko svojho generálneho riaditeľstva odoslali prostredníctvom celoeurópskeho systému CECIS (Spoločný komunikačný a informačný systém pre prípady mimoriadnych udalostí) žiadosť Českej republiky „o poskytnutie materiálnej humanitárnej pomoci v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19. Ide o pľúcne ventilátory a prístroje na podporu pľúcnych funkcií“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišJan HamáčekKarel Havlíček