Koronavírus zabil v USA už viac ako štvrť milióna ľudí a situácia sa nelepší

Hungary Virus Outbreak
Koronavírus zabil v USA už viac ako štvrť milióna ľudí. Foto: SITA/AP

Spojené štáty americké prekročili ďalšiu smutnú hranicu, keď zaznamenali už viac ako 250-tisíc úmrtí na ochorenie COVID-19. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na údaje americkej Johns Hopkins University.

Krajina, ktorá v posledných týždňoch registruje rekordné denné prírastky chorých aj úmrtí, potvrdila už viac ako 11,5 milióna prípadov a 250 537 súvisiacich úmrtí a patria jej prvé miesta v oboch celosvetových štatistikách.

Doma zostanú státisíce detí

Mesto New York, ktoré bolo na jar epicentrom pandémie v Spojených štátoch, nariadilo v súvislosti s nárastom prípadov od štvrtka zatvorenie škôl. Rozhodnutie zatvoriť najväčší systém amerického verejného školstva sa dotkne zhruba 300-tisíc detí.

Viac o téme: Koronavírus

Americký expert na infekčné choroby Anthony Fauci v stredu pre BBC povedal, že krajina „ide opačným smerom vo veľmi riskantnom čase“, keď sa s ochladzujúcim počasím zvyšuje pravdepodobnosť, že sa budú ľudia stretávať vnútri. Obľúbený špecialista zároveň apeloval na ľudí, aby dodržiavali odporúčania, nosili rúška, rešpektovali sociálne odstupy a vyhýbali sa davom.

Ľudia sú z obmedzení unavení

„Znejú tak jednoducho a my vieme, že môžu fungovať. Je tu však istá únava z covidu – ľudia sú už unavení z obmedzení,“ skonštatoval a zároveň vyzval, aby ľudia „ešte chvíľu vydržali, pretože pomoc je na ceste“ vo forme vakcíny.

Na konci marca, keď Spojené štáty registrovali 2 200 úmrtí, varoval Fauci, že pandémia môže zabiť až 200-tisíc Američanov a ďalšie milióny sa môžu vírusom nakaziť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom