Koronavírusom by sa mohla nakaziť až miliarda ľudí, ostáva malý čas na ráznu reakciu

Koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Novým koronavírusom by sa na celom svete mohla nakaziť až miliarda ľudí, pokiaľ zraniteľným štátom nebude poskytnutá urgentná pomoc. Vyplýva to zo správy humanitárnej organizácie Medzinárodný záchranný výbor (IRC).

Tá upozorňuje, že na zastavenie globálneho šírenia vírusu je potrebná finančná aj humanitárna pomoc. Najmä „nestabilné krajiny“ ako Afganistan a Sýria potrebujú „nevyhnutné dotácie„, aby sa vyhli epidémii. „Ostáva už malý časový priestor na ráznu reakciu,“ varuje organizácia.

Viac o téme: Koronavírus

Na svete sa koronavírusom nakazili už viac než tri milióny ľudí, vyše 200-tisíc ich nákaze podľahlo. Správa IRC, ktorá je založená na modeloch a dátach Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a londýnskej univerzity Imperial College London, odhaduje, že počet infikovaných by sa mohol celosvetovo vyšplhať na 500 miliónov až jednu miliardu.

Podľa jej údajov by tiež mohli novému vírusu podľahnúť viac než tri milióny ľudí v desiatkach konfliktmi sužovaných a nestabilných krajín. „Tieto čísla by mali slúžiť ako budíček,“ upozorňuje šéf IRC David Miliband.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia