Koronavírusom sa nakazil už aj námestník iránskeho ministra zdravotníctva

Irádž Harírčí, Irán, Koronavírus
Námestník iránskeho ministra zdravotníctva Irádž Harírčí Foto: SITA / AP

V Iráne sa nakazil nebezpečným novým koronavírusom aj námestník ministra zdravotníctva Irádž Harírčí. Oznámil to v utorok prostredníctvom videa, na ktorom hovorí, že v pondelok večer dostal teplotu a okolo polnoci si spravil testy na prítomnosť koronavírusu. Boli pozitívne.

Námestník sa preto podľa vlastných slov uzavrel do dobrovoľnej izolácie. „Určite nad vírusom zvíťazíme v priebehu niekoľkých týždňov,“ nestrácal v utorok optimizmus Harírčí.

Ešte v pondelok pritom mal v Teheráne tlačovú konferenciu, na ktorej vehementne vyvracal sťažnosti novinárov, že iránske vedenie o nákaze nehovorí pravdu a bojí sa priznať skutočný rozsah epidémie. Na tlačovke viackrát kašľal a bolo vidno, že sa veľmi potí.

Nakazil sa aj poslanec

Koronavírusom sa nakazil aj poslanec iránskeho parlamentu Mahmúd Sadígí, ktorý to oznámil v utorok na Twitteri. Jeho príspevok bol na rozdiel od videa námestníka z ministerstva zdravotníctva veľmi pesimistický. „Nemám veľkú nádej, že budem naďalej žiť na tomto svete,“ napísal v utorok 57-ročný Sadígí.

Ochorenie Covid-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, pripravilo v Iráne o život už 15 ľudí. Nakazených je podľa oficiálnych údajov 95 osôb. Toto číslo však spochybňujú mnohí domáci aj zahraniční pozorovatelia, podľa ktorých je určite – aj vzhľadom na počet úmrtí – oveľa vyššie.

Celosvetovo je nakazených vyše 80-tisíc ľudí, takmer 2 700 pacientov zomrelo. Veľká väčšina obetí aj nakazených pochádza z Číny. Na druhom mieste v počte obetí je práve Irán, ktorý je zároveň jednou z troch krajín mimo Číny, ktoré sú pokladané za sekundárne epicentrá nákazy.

Ďalšími sú ešte Južná Kórea a od tohto víkendu aj severné Taliansko, odkiaľ hlásia 300 potvrdených prípadov a sedem úmrtí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Irádž HarírčíMahmúd Sadígí