Košická nemocnica učila verejnosť dezinfikovať si ruky

Unlp_ruky.jpg
Foto: UNLP Košice

Návštevy či pacienti si po odchode z nemocnice môžu odniesť mikroorganizmy či nozokomiálne nákazy. Pri odchode by si preto mali poriadne vydezinfikovať ruky. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Ivana Stašková. Dezinfekčné prostriedky sú dostupné vo verejných priestranstvách nemocnice.

Nemocnica preto dnes dnes zorganizovala preventívnu akciu zameranú na osvetu pacientov. Kampaň k Svetovému dňu čistých rúk, ktorý pripadá na 5. máj, dnes súčasne prebieha v 10 slovenských nemocniciach.

„Chceme širokú verejnosť poučiť, že v nemocnici je veľmi dôležité používať špeciálnu dezinfekciu. Nie len mydlo, pretože veľa ľudí si myslí, že si stačí umyť ruky po príchode domov,“ uviedla študentka veterinárneho lekárstva Katarína Makayová.

Ruky_dezinfekcia.jpg
Foto: Pixabay.com

„Neuvedomujú si, že choroby z nemocnice si môžu vziať aj domov. Veľa ľudí ani nevie o tom, že na chodbách sa špeciálna dezinfekcia nachádza. Preto im ukazujeme, kde sa táto dezinfekcia nachádza a učíme ich o dôležitosti jej používania,“ dodala.

Návštevníci sa dezinfekciou zbavia väčšiny baktérií, tým pádom sú odolnejší. „Zároveň im ukazujeme, ako si správne vyčistiť ruky. Skontrolovať si to môžu pod UV lampou,“ vysvetlila Makayová.

Svetový deň čistých rúk je súčasť projektu Svetovej zdravotníckej organizácie na podporu zlepšenia hygieny rúk v zdravotníckych zariadeniach. Je súčasťou globálnej výzvy WHO na podporu bezpečnosti pacientov. Hlavným cieľom kampane je poukázať, že dezinfekcia rúk je najúčinnejší spôsob prevencie šírenia mikroorganizmov a nozokomiálnych nákaz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice