Košickí medici oslovili Movembrom vyše 700 ľudí

3 movember.jpg
Foto: LF UPJŠ

Medici informovali o rakovine semenníkov a prostaty návštevníkov nákupného centra Aupark v Košiciach

Študenti Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach zorganizovali v sobotu 24. novembra 2018 štvrtý ročník osvetovej akcie Movember. LF UPJŠ o tom informovala v tlačovej správe.

Dvadsiatka medikov oslovila vyše sedemsto ľudí. Akcia Klubu verejného zdravia Spolku medikov mesta Košice, ktorej symbolom boli mužské fúziky, informovala o rakovine semenníkov a prostaty návštevníkov nákupného centra Aupark v Košiciach.

„Všetkým pánom sme sa snažili vysvetliť dôležitosť a možnosti prevencie rakoviny semenníkov a rakoviny prostaty a hlavne význam samovyšetrovania semenníkov. K dispozícii sme mali silikónový model, na ktorom sme im vysvetlili správnu techniku samovyšetrenia a muži na ňom skúšali nahmatať patologickú hrčku,“ povedala spoluorganizátorka podujatia, študentka 5. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ Lule Tomiq.

Na podujatí boli aj urológovia, takže záujemcovia mohli získať aj odborné rady.

Mužské zdravie nie je tabu

Hlavným cieľom študentov bolo ukázať mužom, že starostlivosť o mužské zdravie nie je žiadne tabu a malo by byť súčasťou ich každodenného života.

„Potešil nás záujem mužov, ktorí sa pri nás ochotne zastavovali, aj keď sme častokrát vnímali ich mierne rozpaky či červenanie sa pri rozhovore o tejto téme,“ poznamenala Tomiq.

Mladší muži boli podľa nej zjavne otvorenejší ako starší páni. Medikov milo prekvapila informovanosť niektorých o samotnom Movembri a boli aj takí, ktorí si práve kvôli Movembru nechali narásť fúzy či brady a svojím novým vzhľadom pútali pozornosť vo svojom okolí, čím prispeli k šíreniu povedomia o tejto problematike.

„A to je aj naším cieľom – propagovať myšlienku prevencie a dosiahnuť, aby muži viac premýšľali o svojom zdraví, a tiež, aby o ňom viac hovorili,“ uviedla Tomiq.

Modré stužky

Pre záujemcov mali medici v infostánku k dispozícii propagačné materiály poskytnuté Ligou proti rakovine a osloveným mužom rozdávali aj nálepky a modré stužky na znak solidarity s pacientmi, ktorí bojujú alebo v minulosti bojovali s rakovinou semenníkov.

Páni mali možnosť odfotiť sa s fúzikmi, a tým šíriť túto myšlienku ďalej.

Názov Movember bol kombináciou slova „fúzy“, ktoré sa v angličtine nazývajú „moustache“ ako mužského symbolu a z názvu aktuálne kalendárneho mesiaca, v ktorom sa podujatie koná, teda novembra.

Nevšednú novú akciu s názvom Movember spustila v roku 2004 Movember Foundation charity v Austrálii a na Novom Zélande a postupne sa rozšírila do ďalších krajín, kde má rôzne formy charitatívnych alebo osvetových akcií zameraných na mužské zdravie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom