Kožné ambulancie vyšetrujú v obmedzenom režime, pacienti musia mať ochranné rúško a rukavice

Dermatolog melanom kozny
Foto: Thinkstock

Dermatovenerologické ambulancie vyšetrujú limitovaný počet pacientov. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Ako uviedol hlavný odborník MZ SR pre dermatovenerológiu Vladimír Flimer, kožné ambulancie pracujú v odporučenom hygienickom režime.

„Pacient prichádzajúci na vyšetrenie musí mať ochranné rúško a rukavice. Následne je mu odobraná epidemiologická anamnéza. V ambulancii a čakárni sa odporúča priebežná dezinfekcia – dezinfikujú sa kľučky, stoličky či lavice na sedenie. Cez prestávky v ambulancii používame germicídny žiarič,“ konštatoval.

Ak je to možné, odborníci by mali s pacientmi komunikovať telefonicky, SMS správou či e-mailom. Ak sa pacient nachádza v karanténe, je možné použiť aj telemedicínu.

Viac o téme: Koronavírus

Ako Flimer konštatoval, pacienti, ktorí potrebujú pokračovať v liečbe a nie je potrebná kontrola, dostanú e-recept a sú poučení o ďalšom postupe. Pacienti, ktorí potrebujú vyšetrenie, dostanú termín a presný čas na vyšetrenie, aby sa v čakárni nehromadili.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír FlimerZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR