Krajčí chce nakúpiť ruskú vakcínu Sputnik V. Spory o jej kvalite či vysokej cene vyvrátili Briti aj Maďari

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Koronavirus, vakcína Sputnik V
Rusko povolilo vakcináciu Sputnik V starším ľuďom ešte pred definitívnym schválením vakcíny. Foto: SITA/ AP Photo/Alexander Zemlianichenko Jr, File

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) na stredajšej tlačovej konferencii oznámil, že štát sa už snaží zaobstarať vakcínu Sputnik V, ktorú vyvinuli v Rusku. Stalo sa tak deň po tom, čo o jej vysokej účinnosti informovala nezávislá zahraničná štúdia.

Britský medicínsky časopis The Lancet uviedol, že Sputnik je voči vírusu SARS-CoV-2 účinný na približne 91 percent. O týchto dobrých výsledkoch klinických testov v utorok informoval aj biochemik Pavol Čekan na svojej sociálnej sieti.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

„Je to takmer taká dobrá vakcína ako tie od Moderny a Pfizer a o dosť lepšia ako vakcína od AstryZenecy,“ uviedol. Vysvetlil tiež, prečo považuje britskú štúdiu za dostatočne validnú a o kvalite ruskej vakcíny už nepochybuje.

Dáta spracované vedcami sa pri takýchto štúdiách ešte overujú ďalšími výskumníkmi. Ak sa publikujú, znamená to, že nezávislí recenzenti súhlasili s výsledkami štúdie a overili ju. Potom zvyčajne nasleduje schvaľovací proces zodpovednými verejnými orgánmi.

Ak Európska lieková agentúra (EMA) alebo americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) vakcínu schváli, znamená to, že bola preverená kriticky podľa všetkých kritérií, vysvetlil Čekan. Tiež upozornil, že v odbornom časopise The Lancet nepracujú Rusi.

Spory o kvalite

Reagoval tak na názory skeptikov. O účinnosti a kvalite vakcíny sa totiž dlhodobo viedli spory. Rusko čelilo kritike za nedostatočnú transparentnosť pri vývoji. Autori novej štúdie však o účinnosti Sputnika V nepochybujú, rovnako ako vedecké kapacity vo svete.

Vakcínu už okrem Ruska povolila vyše desiatka ďalších krajín, medzi nimi Bielorusko, Arménsko, Argentína, Alžírsko alebo Srbsko. Aj do susedného Maďarska už v utorok dorazila prvá dodávka ruskej vakcíny, konkrétne 40-tisíc dávok.

V najbližších troch mesiacoch by malo Maďarsko získať dostatočné množstvo dávok ruskej vakcíny pre milión ľudí. Maďarské orgány ju schválili ako prvé v Európskej únii (EÚ), k čomu ich podľa vlastných slov „donútila“ pomalá distribúcia ostatných vakcín.

Neregistrovaná vakcína

Na schválenie ruskej vakcíny v EÚ musia jej výrobcovia doložiť informácie o jej bezpečnosti a účinnosti. Napriek tomu by sa Sputnikom V na Slovensku mohlo očkovať.

Aj keď vakcíny na národnej úrovni registrovať nemôžeme, Ministerstvo zdravotníctva SR môže vydať povolenie na užívanie neregistrovanej vakcíny. Krajčí priznal, že hľadali spôsob, ako na našom území používať vakcíny, ktoré neschválila EMA.

„Toto je jedna z hraničným možností, ktorá má svoje určité riziká, ale je to legálna možnosť a zvažujeme, že by sme ju využili, a takisto sa snažíme zaobstarať vakcínu Sputnik pre slovenských občanov,“ povedal minister na tlačovej konferencii.

Zamestnávatelia chcú Sputnik

K povoleniu vakcíny pritom vládu v stredu vyzvala aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ). „Čím skôr zaočkujeme ohrozené skupiny, tým skôr budeme môcť uvoľniť karanténne opatrenia,“ povedal Rastislav Machunka, viceprezident AZZZ.

Podľa Machunku nie je potrebné čakať na schválenie Európskou liekovou agentúrou, nakoľko cena za Sputnik V by mohla následne výrazne stúpnuť a zároveň by sa mohlo stať, že jej bude na trhu nedostatok.

„Sme si vedomí, že vakcína Sputnik V má vyššiu cenu ako ostatné dostupné vakcíny, preto navrhujeme možnosť, aby zamestnávateľ mohol doplatiť zamestnancovi rozdiel v cene,“ navrhla asociácia s tým, že doplatok by sa stal daňovo uznateľným nákladom u zamestnanca a nebol by zahrnutý do zdaniteľných príjmov.

Vysoká cena?

Ešte koncom minulého roka ruské úrady uviedli, že cena Sputnika V na medzinárodných trhoch bude menej ako 10 dolárov za dávku (približne 8,50 eur). Pri dvoch dávkach potrebných na zaočkovanie jedného človeka by to teda bolo menej ako 20 dolárov (asi 17 eur).

Počas januára minister Krajčí uviedol, že práve cena bude rozhodujúcim faktorom pri zvažovaní nákupu ruskej vakcíny. Nateraz nie je jasné, koľko presne vakcína stojí, no podľa Machunku je to trojnásobok sumy, ktorú stojí vakcína od spoločnosti AstraZeneca.

Nakoľko vakcína od AstraZeneca v súčinnosti s Oxfordskou univerzitou využíva modifikovaný adenovírusový vektor ako nosič génu, ktorý slúži na cielené dopravenie génu do buniek rovnako ako Sputnik V, cena bola predtým zrejme aj v súvislosti s kvalitou dôležitým faktorom pri rozhodovaní.

Nežiaduce účinky

Význam ceny sa však zrejme vzhľadom na overenú vysokú účinnosť ruskej vakcíny zmenšil. Sputnik V vyvinulo Gamalejovo národné výskumné centrum v Moskve pod záštitou ruského ministerstva zdravotníctva. Testovali ju na 24-tisíc ľuďoch ešte na jeseň minulého roka.

Vedľajšie účinky boli zriedkavé. Medzi bežnými reakciami sa najčastejšie objavili chrípkové syndrómy, bolesť po vpichnutí injekcie a pocity únavy. Počas testovania zomreli štyri osoby, ani jeden prípad ale nebol spojený s užitím vakcíny.

Štúdie sa zúčastnilo aj 2 100 ľudí starších ako 60 rokov, pričom v tejto skupine mala vakcína účinnosť zhruba 92 percent. Ďalšou výhodou Sputnika V je aj to, že pri skladovaní nie je potrebný proces hlbokého mrazenia.

V hre je aj Čína

V čase, kedy má väčšina štátov EÚ problém s pomalými dodávkami už schválených vakcín a očkovacie plány meškajú, sa viaceré obracajú na východné krajiny. Okrem Ruska je v hre aj Čína.

Členské krajiny EÚ totiž môžu vakcíny registrovať aj samostatne pre účely použitia na vlastnom území a nie je potrebné čakať na schválenie Európskou liekovou agentúrou. Naplno to využíva práve už spomenuté Maďarsko.

Okrem Ruska si Maďari zabezpečili kontrakt aj s Čínou. Rovnako ako pri Sputnik V, aj pri vakcíne čínskej firmy Sinopharm sú prvým členským štátom v EÚ, ktorému sa to podarilo. Zabezpečili si dávky pre 2,5 milióna ľudí.

Čierny trh

Spoločnosť Sinopharm 30. decembra oznámila, že počas tretej fázy klinického testovania ich vakcína preukázala účinnosť 79 percent. Viac ako milión ľudí už bolo touto vakcínou zaočkovaných, ale stalo sa tak v rámci klinických testov alebo na základe núdzového schválenia.

Avšak Spojené arabské emiráty, ktoré začiatkom mesiaca čínsku vakcínu schválili. Podľa predbežných výsledkov tvrdia, že vakcína je účinná na 86 percent. Podľa britského The Guardian sa ale v tomto štáte čínska vakcína ponúka v rámci „čierneho trhu“.

Spojené arabské emiráty údajne zahraničným turistom bez trvalého pobytu v krajine, uprostred globálneho nedostatku vakcín, ponúkajú prednostné očkovanie za peniaze. Ponúkať sa má práve čínska vakcína od firmy Sinopharm.

Nie je dosť dobrá

Domácich však v emirátoch očkujú vakcínami od konzorcia Pfizer a BioNTech. Zdá sa teda, že čínsku vakcínu nepovažujú za dostatočne „dobrú“ pre svojich obyvateľov.

„Účinnosť vakcíny Sputnik V je na úrovni 91 percent, čo je lepšie ako AstraZeneca a oveľa lepšie ako čínska vakcína, ktorá ledva prelieza nároky liekovej agentúry. Takže v podstate je to trojka na trhu, z toho sme vychádzali,“ povedal Machunka na margo dôvodu, pre ktorý uprednostňujú ruskú vakcínu pred čínskou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Marek KrajčíPavol ČekanRastislav Machunka
Firmy a inštitúcie AstraZenecaAZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združeníBioNTechEMA Európska lieková agentúraFDA Americká Správa potravín a liečivGamalejovo národné výskumné centrumMZ Ministerstvo zdravotníctva SROxfordská univerzitaPfizerSputnik V