Krajčí oznámil výsledok svojho testu na COVID-19. Varuje, že Slovensko prekročilo kritickú hranicu

COVID 19: Prvá veľkokapacitná MOM je v prevádzke
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Minister zdravotníctva Marek Krajčí bol po pracovnom stretnutí s pozitívne testovanou od štvrtka v preventívnej izolácii. Už vtedy avizoval, že sa po zdravotnej stránke necíti dobre.

Výsledok svojho testu na COVID-19 dnes oznámil na sociálnej sieti Facebook: „Ako viete, som v izolácii, mal som pracovné stretnutie s pozitívnym na COVID-19. Dobrá správa je, že mám negatívny test. Horšia, že som chorý. Musím sa doliečiť.“

Ako doplnil, napriek karanténe je v neustálom kontakte s kompetentnými, konzíliom odborníkov, a dokonca sa online zúčastnil aj na rokovaní pandemickej komisie.

Reprodukčné číslo vírusu stúplo

K výsledku svojho testu však doplnil aj to, že sme sa v počte pozitívne testovaných dostali nad kritickú hranicu, ktorou je 40 nových prípadov za 14 dní na 100-tisíc obyvateľov.

Kritickú hranicu podľa neho Slovensko prekonalo už pred pár dňami a reprodukčné číslo vírusu stúplo na 1,206.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Počty nakazených exponenciálne rastú

Dostali sme sa do exponencionálnej fázy rastu. Trvá zhruba 30 dní, keď na tieto čísla zareagujú aj počty chorých v nemocniciach. Tie nám neustále pozvoľna rastú, niektoré nemocnice už reprofilizujú ďalšie lôžka na infekčný profil. Žiaľ, vymklo sa nám to z rúk. Tí, čo kričali hamujte, snáď už teraz budú vypočutí,“ uviedol minister.

Dodal, že krízový štáb na pondelkovom zasadnutí zrejme prijme rázne opatrenia. Zastaviť šírenie ochorenia však podľa neho bude oveľa ťažšie ako predtým a bude to aj dlhšie trvať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Krajčí