Krajčí potvrdil, že všetci zdravotníci v prvej línii boja proti koronavírusu dostanú odmeny

Marek Krajčí
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) potvrdil, že všetci zdravotníci v prvej línii boja proti koronavírusu dostanú odmeny.

Ako v utorok informoval v stanovisku, záleží mu na spravodlivom rozdelení odmien v rezorte, pričom o spôsobe a výške mimoriadneho finančného ohodnotenia zdravotníckych zamestnancov diskutujú na ministerstve už od prvého uvoľnenia opatrení v súvislosti s pandémiou.

Ekonomika v dobrej kondícii

Ako minister uviedol, premiér Igor Matovič (OĽaNO) na to vyčlenil peniaze aj vďaka dobrej kondícii slovenskej ekonomiky.

„Po tom, ako som rozhodol udeliť odmeny verejným zdravotníkom, epidemiológom, hygienikom, teraz bude na nás rozhodnúť spravodlivo a rozdeliť vyčlenenú sumu lekárom, sestrám, sanitárom, záchranárom, pracovníkom dopravnej služby, teda všetkým zdravotníkom z prvej línie boja s koronavírusom,“ povedal Krajčí.

Aj vďaka nasadeniu všetkých, ktorí v prvej línii chránili zdravie ľudí v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19, patrí podľa rezortu zdravotníctva Slovensko ku krajinám s najmenším počtom nakazených aj obetí.

„Všetkým zdravotníckym pracovníkom patrí veľká vďaka za ich prácu v čase pandémie COVID-19. Premiérom vyčlenené financie využijeme spravodlivo pre tých, ktorí si ich skutočne zaslúžia. Aktuálne nastavujeme konkrétny návrhy odmien, ako aj spôsob ich vyplatenia,“ poznamenal minister zdravotníctva.

Premiér zmenil postoj

Premiér Igor Matovič na sociálnej sieti informoval, že odmeny za nasadenie v prvej línii v boji s koronavírusom dostanú všetci zdravotníci, ktorí reálne riskovali v prvej línii.

Ešte v pondelok pritom vyhlásil, že sa odmeny nebudú týkať lekárov a platia len pre zdravotné sestry, policajtov, vojakov a hasičov.

„Včera (v pondelok, pozn. SITA) večer som absolvoval rozhovor s pánom ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím, ktorého výsledkom je, že odmenu za nasadenie dostanú všetci zdravotníci, ktorí reálne riskovali v prvej línii,“ odkázal premiér.

Nakoniec to teda budú aj lekári, sanitári, záchranári či pracovníci dopravnej zdravotnej služby.

Matovič sa má ospravedlniť

Slovenská lekárska komora (SLK) napriek zmene vyjadrenia žiada premiéra Igora Matoviča o verejné ospravedlnenie za jeho výroky v súvislosti s odmenami pre lekárov.

Ako ďalej na utorkovej tlačovej besede vyhlásil jej prezident Marian Kollár, predseda vlády nimi dehonestoval lekársky stav a zároveň symbolicky prezentoval postoj slovenskej verejnosti k lekárskej profesii.

“Toto si lekári skutočne nezaslúžili,” skonštatoval Kollár s tým, že takéto vyhlásenia si nemôže dovoliť premiér žiadneho štátu. Pokiaľ sa Igor Matovič neospravedlní, dá tým podľa lekárov najavo, aký má vzťah k zdravotníctvu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMarek KrajčíMarian Kollár
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSLK Slovenská lekárska komora