Krajčí sa nezaujíma o ambulantných poskytovateľov, lekári ho vyzývajú k okamžitým činom

Marek Krajčí
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO). Foto: SITA/Jana Birošová

Ministerstvo zdravotníctva SR so Zväzom ambulantných poskytovateľov (ZAP) vôbec nekomunikuje o odmeňovaní lekárov v prvej línii počas pandémie COVID-19, ani o inej problematike. Zväz to uviedol na svojej webovej stránke. Minister podľa ZAP doteraz neprejavil ani morálne gesto voči ambulantným lekárom, aktívne sa nezaujíma a nerieši prehlbujúce sa problémy ambulantného sektora.

„Naopak, opakovane vo svojich mediálnych vyjadreniach uvádza, že ide vyberať tých, ktorí skutočne stáli v prvej línii v boji s pandémiou. Nikto z kompetentných vo vedení rezortu sa však nezaoberá tým, z akých, možno objektívnych, dôvodov museli byť niektoré ambulancie v nejakom čase počas pandémie zatvorené,“ upozornil ZAP.

Dôvodmi mohli byť podľa zväzu chýbajúce ochranné pomôcky, či riziková veková skupina lekárov, ktorých je na Slovensku viac ako štvrtina. Práve títo lekári sa mohli podľa ZAP po uvoľnení opatrení do ambulancií vrátiť, a stále držia kolabujúci ambulantný sektor v prevádzke.

Krajčí by mal hľadať inšpiráciu v Čechách

„Chceme preto vyzvať ministra Krajčího, aby sa konečne začal zaoberať zdravotníctvom a jeho problémami ako celkom a aby hlavne konečne začal manažovať rezort od základov, ktorými sú ambulancie a aby po vzore svojho českého kolegu pozeral plošne na zdravotníkov ako na tých, ktorí sú v boji s COVID-19 nenahraditeľní,“ uviedli ambulantní poskytovatelia.

Ak podľa nich nezvládneme pandémiu medicínsky, ekonomicky sa o to nemusíme ani pokúšať. „Ľudské zdroje v zdravotníctve sú alfou a omegou a bez fungujúceho zdravotníctva nemôže fungovať žiadna spoločnosť,“ uzavrel zväz.

Nespokojná je aj lekárska komora

Rovnako Slovenská lekárska komora v piatok uviedla, že ich minister neoslovil s tým, aby mu určili ľudí v prvej línii.

„Veríme však, že ak by k tomu aj neprišlo, budú odmeny diferencované podľa zásluh a nakoniec budú všetci lekári, ako i ostatní zdravotníci, spokojní nielen s odmenou, ale predovšetkým s prejavenou úctou našej spoločnosti aj voči tejto profesii v týchto nie ľahkých časoch boja s COVID-19,“ konštatovala mediálna manažérka lekárskej komory Nancy Závodská.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľuboš KrajčírNancy Závodská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSLK Slovenská lekárska komoraZväz ambulantných poskytovateľov (ZAP)