Krajčí sa v prípade stratifikácie obáva dlhšieho čakania na výkony

Hodinky
Foto: GettyImages
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v reakcii informovala, že pripravujú vyhlášku s maximálnymi čakacími lehotami.

Poslanec hnutia OĽaNO Marek Krajčí sa v prípade stratifikácie nemocníc obáva dlhšieho čakania na výkony. Uviedol to v nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12, kde diskutoval s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou. Šéfka rezortu však v reakcii informovala, že pripravujú vyhlášku s maximálnymi čakacími lehotami.

Krajčí konštatoval, že špecializované výkony budú v prípade stratifikácie koncentrované v desiatich regionálnych a národných koncových nemocniciach. „Sú to naše štátne rozpadávajúce sa nemocnice s plesnivými stenami, s obrovským investičným dlhom,“ pripomenul.

Na bedrový kĺb sa môže čakať takmer rok

Už teraz sú podľa neho napríklad v martinskej nemocnici čakacie lehoty na výmenu bedrového kĺbu 316 dní a obáva sa, aby sa to ešte nezhoršilo.

„Keď sa naozaj nezainvestuje, nezmení sa organizácia práce a naozaj to nebudú kvalitné nemocnice, ktoré môžu mať oveľa väčšiu priepustnosť operačných sál, môže sa stať, že pacienti by dlhšie čakali,“ povedal Krajčí.

Operacia.jpg
Foto: Pixabay.com

Preto by sa podľa neho mali v prípade stratifikácie zadefinovať maximálne čakacie lehoty.

„Dopredu treba povedať, na čo má pacient nárok a to treba veľmi prísne sledovať, keď sa bude reprofilizácia a stratifikácia diať,“ upozornil poslanec.

Krajčímu chýba aj zadefinovanie financovania nemocníc. „My si musíme jasne povedať, koľko financií a kde musíme investovať,“ dodal.

Kalavská: Pripravujú sa vyhlášky

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v reakcii nesúhlasila, že sa premenou nemocníc môžu zväčšiť čakacie lehoty. Ministerka uviedla, že presne vedia, koľko lôžok v daných odbornostiach budú v nemocniciach potrebovať.

Šéfka rezortu upozornila, že pripravujú vykonávacie predpisy. „V rámci týchto vyhlášok bude presne napísané, koľko postelí v danom čase potrebujeme v danej odbornosti,“ povedala Kalavská.

Kalavská
Andrea Kalavská Foto: SITA/Diana Černáková

Ministerka ďalej uviedla, že pripravujú aj ďalšiu vyhlášku.

„Máme rozsah výkonov, kde budeme sledovať počty a na základe plnenia týchto počtov sa bude zazmluvňovať alebo odzmluvňovať daný výkon,“ informovala.

Pre tieto výkony je podľa šéfky rezortu taktiež nachystaná vyhláška s maximálnymi čakacími dobami. „Prvýkrát si dá ministerstvo zdravotníctva jasné pravidlá, aké môžu byť čakacie doby na výkony, a keď tieto čakacie doby presiahnu požadovaný rámec, poisťovňa bude musieť zazmluvniť ďalšie zdravotnícke zariadenia,“ povedala Kalavská.

Ministerka tiež konštatovala, že sa budú snažiť, aby sa čakacie doby skracovali.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom