Krajčí vysvetlil, prečo už na Slovensku robíme menej testov na Covid-19

Marek Krajčí
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: SITA/Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky

Ľudia by mali byť aj naďalej zodpovední, vyzval verejnosť minister zdravotníctva Marek Krajčí v nedeľnej relácii V politike na TA3. Uviedol to na margo stúpajúceho počtu nakazených na Slovensku.

Druhá vlna k nám zatiaľ neprišla

Podľa Krajčího sa zatiaľ o druhej vlne koronavírusu hovoriť nedá, aj keď čísla naznačujú nárast ochorení. Dodal, že nové prípady sú epidemiológmi podchytené a rizikové kontakty sa im darí vyhľadávať. „Prípady sú importované zo zahraničia,“ spresnil s tým, že komunitný prenos u nás zatiaľ nenastal.

Situácia sa zhoršila najmä na Kysuciach, resp. v Čadci, kde minister ľuďom odporúča nosiť rúška aj na verejnosti.

Dôvody na masívne testovanie pominuli

Minister sa v relácii vyjadril aj k zníženému počtu testov. Dôvody, ktoré mali ľudia v minulosti na testovanie, v mnohých prípadoch pominuli. Výrazne napríklad klesol počet samoplatcov, ktorí test potrebovali na vycestovanie za hranice. Takisto sa zredukoval počet chorých.

Ľudia nie sú chorí. Prísnymi epidemiologickými štandardmi a opatreniami sme vyhubili aj iné infekcie, preto je testov menej,“ vysvetlil Krajčí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V testovaní patríme medzi svetovú špičku

Zároveň doplnil, že čo sa testovania týka, Slovensko je jedna z najúspešnejších krajín: „Sme na štvrtej pozícii za takými krajinami ako Nový Zéland, Austrália, Taiwan.“

Podľa Krajčího sme testovali dostatočne veľa a aj správne, a rovnako postupujeme i teraz.

Počas pandémie u nás úmrtnosť poklesla

Priaznivé sú aj štatistiky úmrtnosti za pandemické mesiace marec a apríl, pretože úmrtnosť sa počas nich nezvýšila, ale, naopak, poklesla, uviedol minister. Nepotvrdila sa teda obava, že kvôli koronavírusu budú zomierať ľudia, ktorí sa nedostali k zdravotnej starostlivosti.

Dovolenkové destinácie nemusia byť bezpečné

Ľudia, ktorí sa na Slovensko vrátia z rizikových krajín, by sa mali skontaktovať s príslušnými regionálnym úradom verejného zdravotníctva a následne podstúpiť test na Covid-19. Najbezpečnejšie je podľa Krajčího ostať dovolenkovať doma, pretože počty nakazených začali stúpať aj v Chorvátsku a Bulharsku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Krajčí