Krajčího vyhláška zbytočne čerí koaličné vody. Potratov žien nad 40 rokov je málo a ročne stoja pár desiatok tisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ultrazvuk, potrat
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko sa ocitlo na prvom mieste v počte úmrtí na ochorenie COVID-19 na milión obyvateľov na svete. Podľa niektorých politických subjektov je to vizitka ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO).

Najnovšie však popudil aj koaličných partnerov vo vláde vyhláškou o umelom prerušení tehotenstva, podľa ktorej ženy nad 40 rokov už nebudú mať interrupciu hradenú zo zdravotného poistenia. Prijatá bola tak povediac potichu, účinnosť nadobudne 1. marca 2021.

„Tichá“ vyhláška

V sobotu 13. februára sa do Zbierky zákonov SR dostalo nové znenie vyhlášky, podľa ktorej sa vek nad 40 rokov vypúšťa ako zdravotná indikácia, kvôli ktorej mali ženy nad 40 rokov tento zákrok hradený zdravotnou poisťovňou.

Upozornila na to Simona Petrík (Spolu – občianska demokracia). „Veľmi nenápadne tak minister Krajčí de facto týmto ženám spoplatnil interrupcie a ešte argumentuje tým, že ´je v jeho záujme zrušiť diskrimináciu žien na základe veku´,“ napísala na sociálnej sieti.

Podľa Petrík sa touto zmenou diskrimináciu naopak prehlbuje, pretože ak doteraz bola interrupcia nespoplatňovaná len pre ženy nad 40 rokov, diskriminované boli mladšie ženy, ktoré si za interrupciu musia platiť.

Žiadajú odstúpenie

Na ekonomické faktory upozornila aj strana Progresívne Slovensko (PS). Ženy z nízkopríjmových skupín budú mať podľa jej predstaviteľov problém nájsť financie na interrupciu, lebo už napríklad niekoľko detí majú alebo žijú s partnerom, ktorý im nedovolí na to minúť peniaze.

„Jej cena sa pohybuje medzi 300 až 600 eur,“ uvádza strana. Dodáva, že ak tieto ženy financie nezoženú, budú skúšať iné lacnejšie praktiky, ktoré ich vystavia ohrozeniu na zdraví či živote. Aj preto vyzvali ministra Krajčího, aby odstúpil zo svojej funkcie.

„Hlavným dôvodom je zlyhanie pri ochrane životov, ale aj chaos so štatistikami v jeho rezorte, a tiež snahy o ďalšie obmedzenie interrupcií,“ oznámili na ">sociálnej sieti Irena Bihariová (PS) a Michal Šimečka (PS).

Staré spory

Do ministra sa obula aj Jana Bittó Cigániková (SaS), ktorá s Krajčím dlhodobo v téme umelého prerušenia tehotenstva nesúhlasí. Už na jeseň minulého roka sa nepohodli pri novele o potratoch.

Strana SaS na čele s Cigánikovou vtedy prišla s pozmeňovacím návrhom, ktorého hlavnou témou bola interrupčná tabletka. Predstavuje formu chemického ukončenia tehotenstva, teda nie invazívnym spôsobom, ako sa to deje pri chirurgickom zákroku. V zahraničí je bežnou praxou už 20 rokov

„Spôsob, ako zmeniť to, že u nás sa nemôže interrupcia vykonávať interrupčnou tabletkou, je jednoduchý. Stačí zmeniť vyhlášku. Na to nepotrebuje minister zdravotníctva ani parlament, ani zhodu v koalícii,“ zaútočila vtedy Cigániková na (ne)ochotu Krajčího.

Zdá sa, že ju tentokrát minister vypočul, no len v tom, že zmeny zaviedol cez vyhlášku. Cigániková znova nešetrí kritikou. „Pán minister by sa konečne mal prestať venovať vnucovaniu svojho náboženského presvedčenia celému Slovensku a začať sa venovať riešeniu problémov s covidom,“ napísala na sociálnej sieti.

Prenatálna medicína

Ministerstvo zdravotníctva SR sa takýmto obvineniam bráni, podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej zmenou vyhlášky len odstraňujú diskrimináciu na základe veku. Naďalej podľa nej platí, že ak bude mať žena po štyridsiatke zdravotnú indikáciu inú, akou je vek, potrat jej poisťovňa preplatí.

„Dlhodobo v spoločnosti sledujeme, že vek mamičiek, rodičiek je vyšší a ich tehotenstvo býva bezproblémové. Vyhláška vznikla v 80.-tych rokoch, odvtedy prenatálna medicína pokročila,“ vysvetľuje Eliášová.

Podľa poslankyne Petrík aj napriek tomu, že v súčasnosti máme k dispozícii presnejšie metódy a kvalitnejšie ultrazvuky, tak sa na fakte, že ženy po dosiahnutí veku 40 rokov zostávajú z fyziologických dôvodov pri otehotnení rizikovou skupinou, nič nemení.

Ideologické preferencie

Analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar s rezortom zdravotníctva v zásade súhlasí. Pri tejto otázke idú podľa neho totiž často do popredia ideologické preferencie.

„Ak od nich odhliadneme, tak si myslím, že treba aj tento zdravotný výkon, ako každý iný, zaradiť do takej skupiny (ne)hradených výkonov z verejného zdravotného poistenia, ktorej z hľadiska priority a prínosu k zlepšeniu zdravotného stavu prináleží,“ tvrdí Zachar.

Ak teda ide o medicínsky umelý potrat, ktorý nie je indikovaný zo zdravotných dôvodov, ale na žiadosť ženy, nemal by byť podľa analytika hradený z verejného zdravotného poistenia. Ide vtedy skôr o sociálny a nie zdravotný problém.

„Tento prístup platí v súčasnosti pre ženy do 40 rokov. Samozrejme, vyšší vek je rizikovou kategóriou pri tehotenstve, preto môžu byť v tejto kategórii lekárom indikované interrupcie častejšie. Tie by mali byť hradené z verejného zdravotného poistenia,“ hovorí.

Avšak jedným dychom dodáva, že o tom, či bude potrat hradený z verejného zdravotného poistenia by mala rozhodovať zdravotná indikácia a nie automaticky presne stanovená veková hranica bez ohľadu na konkrétne zdravotné riziko tehotnej ženy či jej plodu.

Štatistiky

„Štatistiky ukazujú, že práve ekonomický dôvod (nedostatok finančných prostriedkov nielen na uživenie rodiny, ale aj na zaobstaranie si antikoncepcie, či samotné zaplatenie interrupcie) býva tým dôvodom, prečo sa ženy rozhodnú interrupciu podstúpiť,“ nesúhlasí so Zacharom poslankyňa Petrík.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) počet umelých prerušení tehotenstva vo vekovej skupine nad 40 rokov každoročne klesá. Nízky počet týchto zákrokov potvrdzujú aj štatistiky Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP).

Umelé prerušenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov v roku 2019 absolvovalo 143 žien nad 40 rokov, pričom najväčšiu zdravotnú poisťovňu stáli 50 729,55 eur. V roku 2020 to bolo aj z pandemických dôvodov ešte menej, interrupciu podstúpilo 97 žien a VšZP za to zaplatila 34 608,26 eur.

Málo zákrokov

V poisťovni Dôvera sú čísla veľmi podobné. Za rok 2019 o prerušenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov požiadalo 147 žien vo veku 40 a viac rokov, tieto úkony vyšli dokopy 62-tisíc eur. V roku 2020 to bolo 129 poistenkýň a stálo to 66-tisíc eur.

Najmenej takýchto zákrokov spomedzi všetkých slovenských poisťovní registruje Union zdravotná poisťovňa. V roku 2019 ich bolo 59 v hodnote 19-tisíc eur a v roku 2020 dokonca iba 42. Zdravotná poisťovňa za ne preplatila sumu iba 15-tisíc eur.

Možným dôvodom vyhlášky ministerstva zdravotníctva teda zjavne efektívne hospodárenie s finančnými zdrojmi nie je.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dušan ZacharIrena BihariováJana Bittó CigánikováMarek KrajčíMichal ŠimečkaSimona PetríkZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaINEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformyMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa