Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Snv_krajsiden.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Svet zdravia
12. 10. 2018 7:07 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Krajší deň prišiel aj do Spišskej Novej Vsi

Nemocnica odštartovala dobrovoľnícky projekt Krajší deň

Deň po Svidníku otvorila svoje brány pre dobrovoľníkov aj Nemocnica Svet zdravia v Spišskej Novej Vsi. Detským a starším pacientom budú spríjemňovať čas hospitalizácie. Prečítajú im noviny, vypočujú si ich, zahrajú sa spoločenské hry, alebo len budú mlčky nablízku.

„Čas, ktorý musí pacient stráviť v nemocnici, bez blízkych a so zdravotnými problémami, je náročný azda pre každého, pre deti a starších obzvlášť. Sme preto veľmi vďační dobrovoľníkom, ktorí sa rozhodli obetovať časť svojho voľného času a nezištne ho venovať našim pacientom,“ uviedla riaditeľka Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves Renáta Šuláková.

Mimo vyšetrení a procedúr tak pacienti môžu prísť na iné myšlienky a zmysluplne využiť svoj voľný čas, dodala.

Pomôže aj úsmev

Ambasádorom dobrovoľníckeho projektu v Spišskej Novej Vsi sa stal spevák Tomáš Bezdeda, ktorý pre pacientov aj zamestnancov nemocnice aj vystúpil. „Ak dokážeme na inej tvári vyčariť úsmev, potešiť milým slovom, vypočuť trápenie či urobiť niekomu krajší deň, to je skutočná pomoc,“ povedal spevák.

„Nemusíme hneď tvoriť megalomanské veci a byť hrdinami. Stačí, ak má naša podpora veľký význam pre jedného konkrétneho človeka. Aj preto som sa rozhodol zapojiť do projektu Krajší deň, ktorý je práve o jednoduchých, no dôležitých dobrých skutkoch,“ dodal Bezdeda.

Kto môže byť dobrovoľníkom

V rámci centra Krajší deň v spišskonovoveskej nemocnici sa vyškolilo už 23 dobrovoľníkov.

V nemocnici im je k dispozícii jeden zamestnanec ako ich koordinátor, ktorý súčasne spolupracuje s inštitúciami a s organizáciami v meste. Pomáha dobrovoľníkom pri výbere vhodných pacientov, predstaví dobrovoľníka pacientovi, venuje sa dobrovoľníkom pri zabezpečovaní ich potrieb vyplývajúcich z pôsobenia v nemocnici.

Odporúčaný profil dobrovoľníka:

  • vek 17 rokov a viac
  • dobrý zdravotný stav
  • správna dávka sebareflexie, empatie a trpezlivosti
  • pozitívne naladený
  • ochotný aspoň jedenkrát do týždňa navštíviť pacientov nemocnici na jednu až dve hodiny.

Ďalšie nemocnica sa pripoja do konca roka

Počas prvých deviatich mesiacov tohto roka v nemocniciach pôsobilo 61 pravidelných dobrovoľníkov, ktorí spolu odpracovali približne 1280 dobrovoľníckych hodín. Svoj čas venovali 311 detským a 2753 dospelým pacientom.

Dobrovoľnícke centrá okrem toho organizujú pre pacientov rôzne podujatia, počas ktorých prichádzajú dobrovoľníci pomôcť aj jednorazovo.

Tento rok projekt spúšťajú aj nemocnice v Michalovciach (24. novembra), v Dunajskej Strede a v Partizánskom.

Bližšie informácie vrátane potrebných kontaktov na dobrovoľnícke centrá Krajší deň pre záujemcov sú na www.krajsi-den.sk.

Odporúčané články

Zdravotní klauni majú 15 rokov, dostali občiansky V rožňavskej nemocnici svitol Krajší deň

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X