Kríza plodnosti u mužov: Podľa medzinárodného tímu vedcov ľudstvo ešte nie je stratené

tehotenstvo
Foto: Shutterstock

Viaceré štúdie aj skúsenosti z posledných rokov hovoria, že zachovanie prirodzeného prírastku obyvateľstva je ohrozené. Problémom majú by mužské spermie, ktoré najmä kvôli životnému prostrediu či životnému štýlu nie sú to, čo kedysi.

Jedným z výskumov, o ktorý sa odborníci pri takýchto tvrdeniach opierajú, je analýza z roku 2017, v rámci ktorej sa zistilo, že priemerná celková koncentrácia spermií u mužov zo „západných“ krajín sa od roku 1973 znížila o 60 percent.

Na základe týchto výsledkov vedci predpovedali, že do roku 2045 by vo veľkej časti sveta mohol byť problém s neplodnosťou. Nová štúdia publikovaná v odbornom časopise Human Fertility však dokazuje, že ľudstvo ešte nie je stratené.

Spermie neznamenajú plodnosť

Výskum z roku 2017 nepresvedčil celú odbornú verejnosť. V nedávnej štúdii sa tím vedcov z Harvardovej univerzity, Kolumbijskej univerzity a University of Adelaide znovu pozrel na tieto publikované údaje a prišiel s ich novou interpretáciou.

Tvrdia, že počet spermií má veľmi širokú škálu prirodzenej variability a „optimálny“ počet spermií nie je jasne stanovený.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Harvardova univerzitaKolumbijská univerzitaUniversity of Adelaide