Krízový štáb zatiaľ podľa Matoviča nevie, ako budú riešiť šírenie koronavírusu v marginalizovaných skupinách

Igor Matovič
Premiér Slovenska Igor Matovič. Foto: SITA/Branislav Bibel

Na stredajšom rokovaní Ústredného krízového štábu podľa premiéra Igora Matoviča nenašli odpoveď, ako budú problém so šírením nového koronavírusu v marginalizovaných skupinách riešiť.

Vytvorili však pracovnú skupinu pod krízovým štábom, aby do piatka prišila s opatreniami a návrhmi. „Každý pozitívne testovaný v marginalizovanej rómskej osade je veľké nebezpečenstvo, nielen pre osadu, ale aj pre okolité obce aj mestá,“ uviedol.

Viac o téme: Koronavírus

Problém v marginalizovaných rómskych osadách nie je podľa Matoviča len taký veľký, ako ho vieme na základe testovania, ale omnoho väčší.

Podotkol, že kým doteraz testovali iba tých ľudí, ktorí prišli zo zahraničia a ktorým nebola prikázaná štátna karanténa, už testujú aj ľudí im blízkych a tých, ktorých zadefinovali. „Z toho bol veľký podiel ľudí pozitívny. To znamená, že problém je omnoho väčší v rámci tej osady. Preto sme sa rozhodli, že otestujeme komplet jednu osadu, aby sme videli hĺbku tohto problému,“ vysvetlil.

Každý človek, ktorý je v marginalizovanej rómskej osade testovaný, predstavuje podľa Matoviča obrovské nebezpečenstvo pre samotnú osadu ako aj pre okolité obce a mestá. „Bol by som rád, keby ľudia, ktorí sú v blízkosti týchto osád, dodržiavali striktné opatrenia,“ povedal premiér.

Dodal, že musia prísť s riešením, ako zabrániť tomu, že problém splanul niekde, kde ho nemá štát pod kontrolou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom