Krvné zrazeniny po očkovaní vakcínou AstraZeneca sa dajú liečiť, dôležitá je včasná diagnostika

AstraZeneca, vakcína
Vakcína od spoločnosti AstraZeneca. Foto: Ilustračné, SITA/AP

V prípade výskytu krvných zrazenín po očkovaní vakcínou Vaxzevria od AstraZeneca je nevyhnutná včasná špecializovaná diagnostika a liečba. Pri včasnej identifikácii príznakov zrazenín je možné liečiť ich a vyhnúť sa závažným zdravotným komplikáciám.

Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v súvislosti so stanoviskom Výboru pre hodnotenie rizík liekov Európskej liekovej agentúry (EMA), podľa ktorého existuje možná súvislosť medzi veľmi zriedkavými prípadmi nezvyčajných krvných zrazenín s nízkymi hladinami krvných doštičiek a vakcínou od AstraZeneca.

Prínosy naďalej prevažujú

Ako informovala hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková, štátny ústav monitoruje bezpečnostný profil vakcíny Vaxzevria a rešpektuje závery výboru EMA. ŠÚKL o záveroch informoval aj rezort zdravotníctva s cieľom otvoriť diskusiu o očkovacej stratégii na Slovensku.

Ako však podotýka ŠÚKL, vzhľadom na to, že vakcína poskytuje vysoký stupeň ochrany pred ochorením COVID-19 a pred jeho závažným a fatálnym priebehom, a prípady takýchto nežiaducich účinkov sú veľmi zriedkavé, celkové prínosy vakcíny i naďalej prevyšujú jej riziká.

Medzi príznaky výskytu krvných zrazenín patrí dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, opuch dolných končatín, pretrvávajúca bolesť v oblasti brucha, neurologické príznaky ako pretrvávajúca a závažná bolesť hlavy, rozmazané videnie a drobné krvné škvrny vo veľkosti špendlíkovej hlavičky pod kožou mimo miesta vpichu.

V prípade výskytu spomínaných príznakov je potrebné podľa ŠÚKL bezodkladne vyhľadať lekársku starostlivosť.

Rizikové faktory nie sú jasné

Zrazeniny boli pozorované v mozgu, brušnej dutine a tepnách a v niektorých prípadoch boli pozorované spolu s nízkym počtom krvných doštičiek alebo krvácaním.

Väčšina prípadov sa vyskytla u žien do 60 rokov do dvoch týždňov po očkovaní, ale dnes nie je možné podľa ŠÚKL určiť rizikové faktory pre tieto zriedkavé nežiaduce účinky (vek, pohlavie alebo predchádzajúca anamnéza porúch zrážania krvi).

Jedna z možných príčin vzniku krvných zrazenín je imunitná odpoveď, ktorá vedie k poruche podobnej tej, aká vzniká u pacientov liečených heparínom (HIT).

Veľmi zriedkavé vedľajšie účinky

Zriedkavé krvné zrazeniny s nízkym počtom krvných doštičiek možno klasifikovať ako veľmi zriedkavé vedľajšie účinky vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity.

Na tlačovej konferencii o tom informovala výkonná riaditeľka EMA Emer Cookeová. Po analýze vakcíny tak rozhodol bezpečnostný výbor EMA.

Ako informoval ŠÚKL, výbor si vyžiadal nové štúdie, ktoré by poskytli viac informácií o týchto zrazeninách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emer CookeováMagdaléna Jurkemíková
Firmy a inštitúcie AstraZenecaEMA Európska lieková agentúraŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv