Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hacker, laptop
Foto: ilustračné, Thinstock
20. 06. 2019 8:19 ZdravotníctvoSlovensko od mevZdravotnictve.sk

Kybernetický zločin ohrozuje zdravotnícke organizácie

Zdravotníctvo je jedným z najčastejšie postihovaných sektorov v oblasti úniku údajov alebo kybernetických útokov. Ako uvádza spoločnosť Deloitte, počet kybernetických incidentov na zdravotnícke zariadenia dokonca každým rokom výrazne stúpa.

„Napriek stále narastajúcej hrozbe je veľká väčšina nemocníc a lekárov nepripravená čeliť hrozbám kybernetickej bezpečnosti, a to aj napriek tomu, že predstavujú veľký problém verejného zdravia,“ povedal Erik Saller, manažér kybernetickej bezpečnosti Deloitte.

Viacero štúdií vykonaných v rôznych oblastiach sveta podľa Sallera dokázalo, že zdravotníctvo je jedným z najčastejšie postihovaných sektorov v oblasti úniku údajov alebo kybernetických útokov.

Štúdia spoločnosti Frost & Sullivan zistila, že ekonomické straty väčšej zdravotníckej organizácie po kybernetickom incidente môžu prevýšiť 20.7 milióna eur.

Ransomvér, phishing, úniky databáz

Typickými incidentmi sú najmä ransomvér útoky, ktoré zablokujú informačné systémy. Ďalej sú to phisingové útoky nabádajúce personál ku kliknutiu na nebezpečný URL link,“ opisuje Saller.

Vyskytnúť sa môže aj únik celých databáz pacientskych sumárov a dát s najvyššou citlivosťou.

Na predídenie takýchto udalosti, podobných známemu prípadu ransomware WanaCry, ktorý napadol v roku 2017 aj Fakultnú nemocnicu v Nitre, je potrebné, aby zdravotnícke zariadenia aktívne zvyšovali bezpečnosť svojich informačných systémov a zabezpečili tak dôvernosť, integritu a dostupnosť informácií a dát,“ uzavrel Saller.

Odporúčané články

Výdavky na zdravotníctvo stále porastú Výdavky na zdravotníctvo budú podľa štúdie stúpať, štát by mal zmeniť filozofiu

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video+foto: Sagan špurtoval o triumf v 10. etape Tour de France 2019 a kraľuje bodovacej súťaži Harabin si nechce prevziať cenu Homofób roka na Dúhovom pochode, nepodporí šírenie LGBT agendy Polícia stále zhromažďuje dôkazy v prípade bitky v centre Bratislavy, zrejme padnú ďalšie obvinenia Video+foto: Pelotón v 10. etape Tour de France roztrhal vietor, „zavretý“ Sagan začal špurtovať neskoro Systém Galileo zaznamenal rozsiahle výpadky, smartfóny nebudú mať informácie o čase ani polohe

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X