Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krv
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA / Marek Mrviš
20. 12. 2018 8:28 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Laboratórne vyšetrovanie vzoriek krvi účastníkov imunologického prehľadu je ukončené

Závery a odporúčania budú verejnosti známe začiatkom roka 2019

Národné referenčné centrum pre morbilli, rubeolu a parotitídu pri Úrade verejného zdravotníctva a Špecializované pracovisko pre vírusové hepatitídy Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici ukončili laboratórne vyšetrovanie vzoriek krvi účastníkov Imunologického prehľadu SR 2018.

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) o tom informovalo v tlačovej správe.

V najbližšom období budú výsledky sumarizované, analyzované, štatisticky spracované a vyhodnotené. Závery a odporúčania budú verejnosti známe začiatkom roka 2019.

O výsledkoch sérologických vyšetrení budú oboznámení aj účastníci imunologického prehľadu prostredníctvom svojich praktických lekárov.

MZ: Prehľad preverí aktuálny stav imunity populácie

Imunologický prehľad má podľa MZ preveriť aktuálny stav imunity slovenskej populácie proti šiestim prenosným ochoreniam – osýpkam, mumpsu, ružienke a vírusovým hepatitídam typu A, B, C.

„Závery a zistenia spracovaných výsledkov laboratórnych vyšetrení vzoriek krvi môžu buď potvrdiť súčasnú očkovaciu stratégiu na Slovensku, alebo poukázať na prípadnú potrebu jej úpravy alebo zmeny,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Pri ochoreniach, ktoré nie sú súčasťou Národného imunizačného programu SR, umožní podľa ministerky aktuálny stav imunity detí i dospelých odhadnúť ďalší vývoj chorobnosti, prípadne aj úpravu, naplánovanie a zabezpečenie potrebných preventívnych opatrení a liečby.

„Do imunologického prehľadu sa zapojilo celkom 320 všeobecných lekárov pre deti a dorast a všeobecných lekárov pre dospelých, ktorí odobrali vzorku krvi od 4 232 detí a dospelých na laboratórne sérologické vyšetrenie s cieľom zistiť hladinu protilátok proti vybraných prenosným ochoreniam,“ dodal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Vznikajú vnímavé rizikové skupiny

MZ informovalo, že Svetová zdravotnícka organizácia považuje 95-percentnú mieru zaočkovanosti za dostatočnú pre zabezpečenie kolektívnej ochrany populácie.

Avšak v Slovenskej republike v rámci základného očkovania k 31. augustu 2017 v ročníkoch narodenia 2011 až 2015 v niektorých krajoch nebola vyššie uvedená hranica zaočkovanosti proti osýpkam, mumpsu a ružienke dosiahnutá.

Na okresnej úrovni hranicu 95 % v zaočkovanosti nedosiahlo 36 okresov Slovenska – čím vznikajú vnímavé rizikové skupiny populácie.

Závažnosť ochorenia na vírusovú hepatitídu typu A spočíva podľa MZ najmä v tom, že sa ľahko šíri a prechádza do epidémií. Vírusová hepatitída B patrí k ochoreniam, ktoré môžu spôsobovať vážne následky – chronickú hepatitídu, cirhózu pečene, hepatocelulárny karcinóm.

Vírusová hepatitída C prechádza až v 80 % do chronickej formy, pri ktorej môže prísť k ťažkému poškodeniu pečene, až k jej úplnému zlyhaniu.

Odporúčané články

Osýpky hrozia tridsiatnikom Očkovací kalendár na Slovensku sa bude upravovať

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X