Laserová operácia očí: Aké kritériá musíte spĺňať?

Laserova operacia oci ake kriteria musite splnat.jpg
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 23. mája (vZdravotníctve.sk – PR) – Ak nosíte okuliare a už dlhodobejšie z nich máte pocit, že sú vám skôr na príťaž ako na úžitok, istotne vám už skrížila hlavu myšlienka na laserovú operáciu očí. Prečítajte si, aké podmienky musíte spĺňať, aby ste tento zákrok pre zlepšenie svojho zraku mohli podstúpiť.

O tom, či ste vhodným kandidátom na laserovú operáciu očí, rozhoduje mnoho faktorov, medzi nimi napríklad váš vek, diagnóza, ale aj celkový zdravotný stav. Napriek tomu však tento zákrok nie je ničím výnimočným a určite sami poznáte niekoho, kto ho už podstúpil. Zákrok je rýchly, absolútne presný a hlavne bezbolestný a už na druhý deň sa môžete zaradiť do bežného rytmu života.

Na čo očný lekár prihliada?

V prvom rade všetko závisí od očnej vady, ktorej sa chcete zbaviť. Na niektoré diagnózy, bohužiaľ, trvalé riešenie neexistuje a budete si musieť vystačiť s okuliarmi. Mnohé, najmä krátkozrakosť, ďalekozrakosť či vetchozrakosť, však laser odstráni priam dokonale, dokonca si poradí s viacerými problémami naraz, počas jedného zákroku.

Ďalekozrakosť je laserovou operáciou možné odstrániť u pacientov, ktorí na čítanie používajú okuliare do štyroch dioptrií. Naopak, krátkozrakosť je vhodná pre pacientov až do dvanástich dioptrií, najčastejšie ju však podstupujú ľudia s dioptriou okolo 7-8. Astigmatizmus, ktorý spôsobuje skreslené vnímanie objektov rovnako v malej aj veľkej vzdialenosti, je operáciou tiež odstrániteľný, zväčša sa tak deje v kombinácii s korekciou iných očných vád.

Očný lekár bude pri zvažovaní vhodnosti zákroku sledovať aj stav vášho oka a najmä váš celkový zdravotný stav. Napríklad vysoký vnútroočný tlak by mohol spôsobiť komplikácie, rovnako dôležitá je aj hrúbka rohovky.

Podobne ako pri mnohých iných zákrokoch platí, že operácia sa odporúča iba dospelým osobám, do 18 rokov by vás preto klinika nemusela prijať. Je to z toho dôvodu, že mladistvé oko sa stále vyvíja a zrak sa môže meniť, môže sa i sám zlepšiť. A naopak, laserová operácia očí vo vyššom veku by už nemusela priniesť želaný výsledok.

Všetko teda závisí od diagnózy, ktorú chcete operáciou odstrániť, najlepšie je navštíviť samotnú kliniku kvôli konzultácii. Lekár vám tiež spraví precízne predoperačné vyšetrenie, ktoré aj v poslednej chvíli môže rozhodnúť o tom, či laserovú operáciu podstúpite alebo nie.

Ak vám však chirurg neodporučí operáciu laserom, nezúfajte. Kvalitné kliniky majú k dispozícii aj iné metódy, ako si poradiť s problémom, ktorý váš zrak trápi. Jednoducho, každá zodpovedná certifikovaná klinika urobí všetko pre bezpečnosť vášho zdravia.

Inzercia

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom