Lekári apelujú na nezaočkovaných Slovákov, list prečítal infektológ Sabaka (video)

Peter Sabaka, list Slovákom, očkovanie
Peter Sabaka číta list, ktorým lekári apelujú na nezaočkovaných Slovákov. Bratislava, 8. november 2021. Reprofoto: www.facebook.com.

Je nás málo, za to pacientov je čoraz viac a my už prestávame vládať. Tieto slová odkázali v pondelok pred infekčným pavilónom Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Kramároch zdravotnícki pracovníci z nemocníc po celom Slovensku verejnosti. Predstavili tiež verejnú výzvu na podporu očkovania proti ochoreniu COVID-19.

List pripravil Kulkovský

List, ktorý pripravil prevažne primár Interného oddelenia Nemocnice s Poliklinikou Považská Bystrica Milan Kulkovský a ktorý podpísalo viac ako 1 300 zdravotníkov, prečítal pred médiami infektológ Peter Sabaka.

Viac o téme: Koronavírus

Lekári sa v liste prihovárajú tým ľuďom, ktorí váhajú s očkovaním, lebo majú obavy, prípadne spochybňujú ochorenie COVID-19.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V liste sa hovorilo aj o tom, že v nemocniciach končia stále mladší pacienti, ktorí musia byť celé týždne oddelení od svojich rodín a mnohí nakoniec napriek snahe zdravotníckeho personálu zbytočne zomierajú.

Väčšina úmrtí je odvrátiteľná

Lekári tiež hovorili o poskytovaní zdravotnej starostlivosti aj iným ako COVID pacientom. Medzi obeťami pandémie sa vzhľadom na postupné odkladanie chirurgických zákrokov ocitnú aj ľudia, ktorí ochorenie COVID-19 ani nemali.

Väčšina všetkých týchto úmrtí je pritom odvrátiteľných, očkovanie im vie zabrániť. Vedľajších účinkov sa podľa Sabaku ľudia obávať nemusia. Mali by myslieť skôr na to, že to najhoršie ešte len príde a jediná účinná prevencia je dnes očkovanie.

„My, zdravotníci a zdravotníčky pracujúci na COVID oddeleniach po celom Slovensku, vás prosíme o našu dôveru a pomoc. Dôsledky COVID máme dennodenne pred očami. Ľudia s ťažkým priebehom umierajú v našich rukách. Očkovanie nie je politická otázka, je to predovšetkým medicínska otázka,” apelovali na ľudí slovenskí zdravotníci.

Vakcíny sú bezpečné

Sabaka zopakoval, že vakcíny sú bezpečné, veria im aj zdravotnícki pracovníci, preto sú na COVID oddeleniach takmer všetci lekári zaočkovaní.

Riaditeľ UNB Roland Schaller lekárov podporil. Zároveň médiá informoval, že v súčasnosti u nich leží 157 pacientov, z toho 12 potrebuje pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Doplnil tiež, že k nim prichádzajú už aj pacienti z iných krajov.

Výzvu podporil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský osobne. Ocenil prístup a prácu všetkých zdravotníckych pracovníkov na Slovensku. „Jedine očkovanie je to, čo nás môže z tejto pandémie vyviesť,” dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan KulkovskýPeter SabakaRoland SchallerVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRUNB Univerzitná nemocnica Bratislava