Lekári by si mali prekontrolovať výpisy z obchodného registra kvôli možnému výmazu, vyzýva SLK

Medici, lekári, študenti
Foto: ilustračné, GettyImages

Slovenská lekárska komora (SLK) vyzýva majiteľov obchodných spoločností, ktoré prevádzkujú zdravotnícke zariadenia, aby skontrolovali, či nedošlo k výmazu ich firmy z obchodného registra.

Reaguje tak na informácie ohľadom ambulancií, u ktorých došlo vďaka zrejme drobným administratívnym chybám k výmazu z obchodného registra bez toho, aby o tom bol zdravotný poskytovateľ informovaný. Tento problém sa má týkať viacerých ambulancií všeobecných lekárov či špecialistov.

Povinnosť od 2009

Ide najmä o tie, ktoré si od roku 2009 nesplnili povinnosť premeny menovitej hodnoty vkladov a menovitej hodnoty základného imania zo slovenskej meny na euro. V dôsledku výmazu nie je možné zdravotnícke zaradenia týchto spoločností ďalej prevádzkovať.

V praxi to totiž znamená, že daná ambulancia, poskytovateľ, nemôže naďalej poskytovať zdravotnú starostlivosť svojim pacientom. Problémom je, že poskytovateľ sa o tejto skutočnosti väčšinou nedozvie alebo sa dozvie iba náhodne. V prípade jednej ambulancie to bol telefonát zo zdravotnej poisťovne, aby lekár ukončil zdravotné poistenie svojim zamestnancom, nakoľko zamestnávateľ bol zrušený,” uviedla komora vo vyhlásení.

Problémy a sankcie

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, teda lekár, sa tak môže vystavovať zbytočným problémom a možným sankciám.

Chceli by sme preto v tejto súvislosti vyzvať lekárov, aby si prekontrolovali svoje potvrdenia a výpisy z obchodného registra a prekontrolovali tak platnosť svojich povolení na podnikanie. Zároveň by sme však chceli vyzvať kompetentné orgány, aby v tejto veci podnikli kroky, ktoré by podobným nepríjemnostiam pre lekárov zabránili,” doplnila SLK.

Komora už prostredníctvom svojich organizačných zložiek informuje lekárov, zisťuje rozsah a počet dotknutých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, a ak došlo k výmazu spoločnosti poskytujúcej zdravotnú starostlivosť z obchodného registra, poskytuje pomoc pri ďalšom postupe.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie SLK Slovenská lekárska komora