Lekári na Slovensku sledujú 200 tisíc pacientov s hypertenziou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Tlakomer.jpg
Foto: Pixabay.com

Takmer 30 tisíc ľudí pribudne ročne s diagnózou vysokého krvného tlaku. Uvádzajú to štatistiky Národného centra zdravotníckych informácii.

Ide o jedno z najčastejšie diagnostikovaných ochorení na Slovensku. Na jeho riziká upozorňujú odborníci každoročne, aj pri príležitosti svetového dňa hypertenzie, ktorý pripadá na 17. mája.

Vysoký krvný tlak, odborne artériová hypertenzia, je jedným z najrozšírenejších ochorení. Podľa štatistických údajov NCZI je na Slovensku systematicky sledovaných asi 200 tisíc ľudí s hypertenziou.

Ako uviedla Všeobecná zdravotná poisťovňa, vlani na liečbu hypertenzie vynaložila takmer 81,4 milióna eur.

Ministerstvo zriadi oddelenie prevencie

Hypertenzia patrí medzi najčastejšie diagnostikované ochorenia na Slovenska. Neoddeliteľnou súčasťou prevencie by preto podľa ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej mala byť informovanosť o rizikových faktoroch, ktoré spôsobujú hypertenziu a taktiež návod ako ich eliminovať.

„Ministerstvo zdravotníctva plánuje aj preto na svojej pôde zriadiť Oddelenie prevencie a skríningu, čím chceme aj týmto spôsobom vyzdvihnúť dôležitosť prevencie a informovanosti v predchádzaní vzniku ochorení,“ uviedla Kalavská.

„Najrozšírenejšou skupinou, ktorá trpí hypertenziou, sú ľudia od 45 do 64 rokov, no nevyhýba sa ani mladším ročníkom,“ skonštatoval  generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš. Najviac trpia ľudia hypertenziou v Košickom kraji, najmenej v Trnavskom.

Nebezpečne bez príznakov

O hypertenzii hovoríme vtedy, ak je hodnota krvného tlaku vyššia ako 140/90 mmHg. Častokrát sa o ňom dozvieme náhodne v ambulancii lekára pri kontrolnom meraní tlaku.

U väčšiny pacientov hypertenzia dlhé obdobie (až desiatky rokov) nemá žiadne príznaky. Riziko vzniku hypertenzie okrem veku významne narastá s nadváhou a nedostatkom fyzickej aktivity.

Ako uviedol hlavný odborník MZ SR pre kardiológiu Robert Hatala, hypertenzia je najvýznamnejším rizikovým faktorom predčasnej úmrtnosti a invalidity, ktorý sa však dá ovplyvniť prevenciou a liečbou.

V krajinách strednej Európy trpí vysokým krvným tlakom  takmer 50 % dospelej populácie. Na Slovensku sú teda okolo 2 milióny osôb s hypertenziou.

Poškodzuje srdce, obličky aj mozog

Ako vyplýva z údajov NCZI, systematicky liečených je len malá časť pacientov. „To je alarmujúce zistenie a tu treba hľadať hlavnú príčinu veľmi nepriaznivého postavenia Slovenska v množstve odvrátiteľných úmrtí, ktorým vie súčasná medicína predchádzať,“ skonštatoval Hatala.

Ročne na Slovensku predčasne zomiera takmer 5000 osôb pre ochorenia srdca a ciev, vrátane mozgových príhod. Neliečený vysoký krvný tlak – aj bez dramatických príhod – postupne a v tichosti ničí najmä srdce, obličky a mozog.

„Tieto zistenia sú o to smutnejšie, že hypertenziu vieme kvalitne liečiť a na Slovensku máme široko dostupné celé spektrum potrebných liekov,“ zdôraznil Hatala.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa