Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
|
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Michal Burza
7. 05. 2019 7:40 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Lekári píšu premiérovi: Dostavajte Rázsochy

Parlament by mal prijať osobitný zákon, alebo by sa Rázsochy mali stať významnou národnou investíciou

Lekári z akademickej oblasti, hlavní odborníci i poradcovia premiéra Petra Pellegriniho mu píšu list. Podporujú v ňom jeho vyhlásenie o nutnosti dostavať nemocnicu na Rázsochách. Ako však upozorňujú, po vyhláseniach musia nasledovať činy. Tie môže vykonať práve vláda a parlament, kde má koalícia väčšinu.

„Sme presvedčení, že ani opozičné strany nemôžu mať žiadne námietky k čo najskoršiemu vybudovaniu národnej nemocnice a vaše konkrétne kroky podporia,“ píšu signatári listu.

Premiéra vyzývajú prijať legislatívne opatrenia, ktoré pri zachovaní transparentnosti zabránia obštrukciám pri obstarávaní. Zabezpečiť by mali čo najskoršiu výstavbu a prevádzku „Národnej nemocnice Slovenska“, ako stavbu nazývajú.

Rázsochy
Foto: SITA/Michal Burza

Aby tam mal kto pracovať

Jednou z možností je podľa nich prijatie špeciálneho zákona „Lex Rázsochy“. Ďalším variantom je prisúdiť tomuto projektu štatút významnej národnej investície, či významnej investície.

Odporúčajú tiež zmeniť uznesenie vlády k novej Univerzitnej nemocnici Bratislava tak, aby nemocnica Rázsochy spĺňala medicínske štandardy univerzitných nemocníc vo vyspelom svete. „Projekt novej Národnej nemocnice Slovenska je potrebné vytvoriť v spolupráci s odborníkmi reprezentujúcich jednotlivé odbory,“ píšu lekári.

Podľa nich treba cielene a systematicky motivovať zdravotníckych pracovníkov, aby zotrvali v UNB. „Inak nebude mať v novej štátnej nemocnici kto pracovať,“ varujú. To sa dá dosiahnuť len pravidelným informovaním o konkrétnych krokoch urobených pre urýchlenú výstavbu nemocnice na Rázsochách. Zlepšovať sa tiež musia pracovné podmienky na súčasných pracoviskách.

Signatári listu

  • prof. MUDr. Juraj Šteňo, DrSc., dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, hlavný odborník MZ SR pre neurochirurgiu, Poradca premiéra SR pre zdravotníctvo
  • prof. MUDr. Juraj Pechan, CSc.,poradca premiéra SR pre zdravotníctvo, hlavný odborník MZ SR pre chirurgiu
  • Dr.h.c. prof. MUDr. Ján Breza, DrSc., MHA, MPH, prezident Slovenskej lekárskej spoločnosti
  • prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP,prodekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, I. viceprezident Slovenskej lekárskej spoločnosti, prednosta V. internej kliniky LF UK a UNB, hlavný odborník MZ SR pre endokrinológiu
  • doc. MUDr. Peter Jackuliak , PhD.,prodekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského pre rozvoj a modernizáciu výučby
  • doc. MUDr. Daniel Böhmer, PhD.,predseda akademického senátu Lekárskej fakulty univerzity Komenského
  • Prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc., prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a UNB, hlavný odborník MZ SR pre gynekológiu a pôrodníctvo
  • Doc. MUDr. Soňa Kiňová, PhD.,prednosta I. internej kliniky LF UK a UNB
  • MUDr. Marian Kollár, prezident Slovenskej lekárskej komory
  • MUDr. Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia

Odporúčané články

Architekti vyzývajú vypísať architektonickú súťaž na Rázsochy MZ vyhlásilo súťaž na projekt Rázsoch aj stavbu detenčného ústavu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Brusel prešetruje praktiky Amazonu, údajne využíva informácie o obchodníkoch pre svoju výhodu Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Stratené doklady v Chorvátsku? Ako postupovať a kde si vybaviť náhradné Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X