Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
|
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Michal Burza
7. 05. 2019 7:40 Zdravotnícke zariadenia Marek elias.jpg od SITA

Lekári píšu premiérovi: Dostavajte Rázsochy

Parlament by mal prijať osobitný zákon, alebo by sa Rázsochy mali stať významnou národnou investíciou

Lekári z akademickej oblasti, hlavní odborníci i poradcovia premiéra Petra Pellegriniho mu píšu list. Podporujú v ňom jeho vyhlásenie o nutnosti dostavať nemocnicu na Rázsochách. Ako však upozorňujú, po vyhláseniach musia nasledovať činy. Tie môže vykonať práve vláda a parlament, kde má koalícia väčšinu.

„Sme presvedčení, že ani opozičné strany nemôžu mať žiadne námietky k čo najskoršiemu vybudovaniu národnej nemocnice a vaše konkrétne kroky podporia,“ píšu signatári listu.

Premiéra vyzývajú prijať legislatívne opatrenia, ktoré pri zachovaní transparentnosti zabránia obštrukciám pri obstarávaní. Zabezpečiť by mali čo najskoršiu výstavbu a prevádzku „Národnej nemocnice Slovenska“, ako stavbu nazývajú.

Rázsochy
Foto: SITA/Michal Burza

Aby tam mal kto pracovať

Jednou z možností je podľa nich prijatie špeciálneho zákona „Lex Rázsochy“. Ďalším variantom je prisúdiť tomuto projektu štatút významnej národnej investície, či významnej investície.

Odporúčajú tiež zmeniť uznesenie vlády k novej Univerzitnej nemocnici Bratislava tak, aby nemocnica Rázsochy spĺňala medicínske štandardy univerzitných nemocníc vo vyspelom svete. „Projekt novej Národnej nemocnice Slovenska je potrebné vytvoriť v spolupráci s odborníkmi reprezentujúcich jednotlivé odbory,“ píšu lekári.

Podľa nich treba cielene a systematicky motivovať zdravotníckych pracovníkov, aby zotrvali v UNB. „Inak nebude mať v novej štátnej nemocnici kto pracovať,“ varujú. To sa dá dosiahnuť len pravidelným informovaním o konkrétnych krokoch urobených pre urýchlenú výstavbu nemocnice na Rázsochách. Zlepšovať sa tiež musia pracovné podmienky na súčasných pracoviskách.

Signatári listu

  • prof. MUDr. Juraj Šteňo, DrSc., dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, hlavný odborník MZ SR pre neurochirurgiu, Poradca premiéra SR pre zdravotníctvo
  • prof. MUDr. Juraj Pechan, CSc.,poradca premiéra SR pre zdravotníctvo, hlavný odborník MZ SR pre chirurgiu
  • Dr.h.c. prof. MUDr. Ján Breza, DrSc., MHA, MPH, prezident Slovenskej lekárskej spoločnosti
  • prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP,prodekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, I. viceprezident Slovenskej lekárskej spoločnosti, prednosta V. internej kliniky LF UK a UNB, hlavný odborník MZ SR pre endokrinológiu
  • doc. MUDr. Peter Jackuliak , PhD.,prodekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského pre rozvoj a modernizáciu výučby
  • doc. MUDr. Daniel Böhmer, PhD.,predseda akademického senátu Lekárskej fakulty univerzity Komenského
  • Prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc., prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a UNB, hlavný odborník MZ SR pre gynekológiu a pôrodníctvo
  • Doc. MUDr. Soňa Kiňová, PhD.,prednosta I. internej kliniky LF UK a UNB
  • MUDr. Marian Kollár, prezident Slovenskej lekárskej komory
  • MUDr. Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia

K téme

Lekárske odbory udelili Cenu Dávida Lekárska komora neustupuje: Sú u nás lekári, ktorí nespĺňajú podmienky

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Cséfalvayová vystupuje z Mosta-Híd, spomína sa v súvislosti s Dobrou voľbou NAKA zastavila trestné stíhanie vydierania exprezidenta, Fico sa podľa Kisku usvedčuje sám Fanúšik, ktorý napadol Mitreu, dostane doživotný zákaz vstupu na zápasy Slovana Bratislava Slovan nechce hrať pred prázdnymi tribúnami, ponúka voľné vstupenky pre deti Foto: Prezidentka Čaputová vyjadrila podporu proreformným snahám Ukrajiny Zomrel hudobník Ric Ocasek, jeho kapela The Cars je v Rock’n’rollovej sieni slávy Opitej matke vypadla z kočíka päťmesačná dcéra a nechala ju na chodníku

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X