Lekári píšu premiérovi: Dostavajte Rázsochy

|
Foto: SITA/Michal Burza
Parlament by mal prijať osobitný zákon, alebo by sa Rázsochy mali stať významnou národnou investíciou

Lekári z akademickej oblasti, hlavní odborníci i poradcovia premiéra Petra Pellegriniho mu píšu list. Podporujú v ňom jeho vyhlásenie o nutnosti dostavať nemocnicu na Rázsochách. Ako však upozorňujú, po vyhláseniach musia nasledovať činy. Tie môže vykonať práve vláda a parlament, kde má koalícia väčšinu.

„Sme presvedčení, že ani opozičné strany nemôžu mať žiadne námietky k čo najskoršiemu vybudovaniu národnej nemocnice a vaše konkrétne kroky podporia,“ píšu signatári listu.

Premiéra vyzývajú prijať legislatívne opatrenia, ktoré pri zachovaní transparentnosti zabránia obštrukciám pri obstarávaní. Zabezpečiť by mali čo najskoršiu výstavbu a prevádzku „Národnej nemocnice Slovenska“, ako stavbu nazývajú.

Rázsochy
Foto: SITA/Michal Burza

Aby tam mal kto pracovať

Jednou z možností je podľa nich prijatie špeciálneho zákona „Lex Rázsochy“. Ďalším variantom je prisúdiť tomuto projektu štatút významnej národnej investície, či významnej investície.

Odporúčajú tiež zmeniť uznesenie vlády k novej Univerzitnej nemocnici Bratislava tak, aby nemocnica Rázsochy spĺňala medicínske štandardy univerzitných nemocníc vo vyspelom svete. „Projekt novej Národnej nemocnice Slovenska je potrebné vytvoriť v spolupráci s odborníkmi reprezentujúcich jednotlivé odbory,“ píšu lekári.

Podľa nich treba cielene a systematicky motivovať zdravotníckych pracovníkov, aby zotrvali v UNB. „Inak nebude mať v novej štátnej nemocnici kto pracovať,“ varujú. To sa dá dosiahnuť len pravidelným informovaním o konkrétnych krokoch urobených pre urýchlenú výstavbu nemocnice na Rázsochách. Zlepšovať sa tiež musia pracovné podmienky na súčasných pracoviskách.

Signatári listu

  • prof. MUDr. Juraj Šteňo, DrSc., dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, hlavný odborník MZ SR pre neurochirurgiu, Poradca premiéra SR pre zdravotníctvo
  • prof. MUDr. Juraj Pechan, CSc.,poradca premiéra SR pre zdravotníctvo, hlavný odborník MZ SR pre chirurgiu
  • Dr.h.c. prof. MUDr. Ján Breza, DrSc., MHA, MPH, prezident Slovenskej lekárskej spoločnosti
  • prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP,prodekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, I. viceprezident Slovenskej lekárskej spoločnosti, prednosta V. internej kliniky LF UK a UNB, hlavný odborník MZ SR pre endokrinológiu
  • doc. MUDr. Peter Jackuliak , PhD.,prodekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského pre rozvoj a modernizáciu výučby
  • doc. MUDr. Daniel Böhmer, PhD.,predseda akademického senátu Lekárskej fakulty univerzity Komenského
  • Prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc., prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a UNB, hlavný odborník MZ SR pre gynekológiu a pôrodníctvo
  • Doc. MUDr. Soňa Kiňová, PhD.,prednosta I. internej kliniky LF UK a UNB
  • MUDr. Marian Kollár, prezident Slovenskej lekárskej komory
  • MUDr. Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UNB Rázsochy Univerzitná nemocnica Bratislava Rázsochy