Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica; zdravotníctvo, zdravotná sestra, lekár
Foto: ilustračné; pixabay.com
21. 08. 2019 9:27 ZdravotníctvoSlovensko Marek elias.jpg od vZdravotnictve.sk

Lekári z tretích krajín píšu ministerke, navrhujú vytvoriť testovacie pracovisko

Lekárov na Slovensku je nedostatok, tí z krajín EÚ o prácu u nás záujem nemajú, no podmienky príchodu lekárov z tretích krajín sú nevyhovujúce. Upozorňuje na to Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku v otvorenom liste ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej.

Súčasný systém akceptácie ich vzdelania a podpora ich integrácie je v žalostnom stave, píše asociácia. Na Slovensku podľa nej ostávajú už len tí, ktorí majú obrovskú trpezlivosť a nejakú emočnú väzbu na našu krajinu.

Už len v susednej Českej republike je totiž systém priateľskejší, efektívnejší a jednoduchší, pričom tam takíto lekári aj zarobia viac,“ konštatujú lekári.

Chýbajú aj inovácie

Tento konzervativizmus je však veľkým problémom slovenského zdravotníctva. Platí to aj v oblasti inovácií a adaptovaní sa na nový spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Veľmi dobre chápeme, že štát nemá byť experimentátorom a skúšať nové veci,“ uisťuje asociácia. Aj malé riziko neúspechu je totiž priveľké v tak citlivej oblasti ako je zdravotníctvo. No bez zmien sa vša bude iba prehlbovať kríza sektoru. To bude mať dopad aj na samotných pacientov, ktorí už dnes pociťujú nedostatok lekárov, inovácií a aj podfinancovanie.

Riešením pritom nie je len zvyšovanie objemu peňazí v systéme. Treba aj intenzívne využitie inovácií a existujúcej dobrej praxe aj z iných krajín, prestavenie procesov a snahu implementovať ich. „Rozumieme, že nemôžeme túto aktivitu očakávať od univerzitných nemocníc, keďže tie ledva kapacitne zvládajú plniť svoje základné funkcie,“ poznamenáva asociácia.

Navrhujú vytvoriť testovacie pracovisko

Je preto pripravená vytvoriť modelové, respektíve testovacie pracovisko MALnS, ktoré by bolo pilotným projektom, inkubátorom, referenčným a testovacím pracoviskom pre zavádzanie zmien a inovácií.

Modelové pracovisko by mohlo zároveň slúžiť ako prestupná stanica aj pre lekárov z tretích krajín, kde by mohli pod dohľadom skúsených odborníkov získavať slovenskú prax, zdokonaľovať sa v jazyku a pripravovať sa na skúšky potrebné pre nostrifikáciu ich diplomov.

Asociácia navrhuje ministerke stretnutie, kde by jej svoju víziu predstavili.

K téme

Na rozmach digitálnej diagnostiky a liečby sa firmy musia pripraviť Pacientovi s cukrovkou v Žiline zachránili zrak vďaka špecializovanej operácii

Témy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X