Lekári zaznamenali ohromujúci prípad, žene s Covid-19 pomohla plazma vyliečeného pacienta

Pacient, nemocnica
Foto: ilustračné, Getty Images

Liečba pomocou plazmy od osoby, ktorá sa z ochorenia COVID-19 zotavila, viedla k rapídnemu zlepšeniu stavu ženy postihnutej touto chorobou. Oznámil to riaditeľ nemocnice v poľskom meste Kedzierzyn-Kožle Jacek Mazur. Pacientka bola pred nasadením tejto liečby po akútnom cisárskom reze vo vážnom stave a na pľúcnej ventilácii.

Avšak 36 hodín po liečbe plazmou už mohli 31-ročnú ženu odpojiť od prístrojov a začala dýchať sama. Po ďalších 24 hodinách sa jej stav zlepšil natoľko, že ju previezli z jednotky intenzívnej starostlivosti na bežnú nemocničnú izbu. Jej stav je medzičasom už dobrý. “To zlepšenie bolo ohromujúce,” povedal Mazur pre televíznu stanicu TVN24.

Viac o téme: Koronavírus

Pred nasadením plazmy strávila pacientka týždeň na jednotke intenzívnej starostlivosti vo vážnom a zhoršujúcom sa stave. V nemocnici sa nachádza od 23. apríla.

Jej dieťa, ktoré sa narodilo predčasne v 30. týždni tehotenstva, infikované nebolo. Potrebovalo však intenzívnu starostlivosť a previezli ho preto do inej nemocnici. Jeho stav sa rovnako zlepšuje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom