Lekári zrejme našli spôsob, ako spomaliť Parkinsonovu chorobu a zmierniť jej príznaky

Neurodegeneratívne ochorenie, Parkinsonova choroba, mozog
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Parkinsonova choroba sa prejavuje najmä trasom, stuhnutosťou svalov, poruchou rovnováhy a problémami s pohybom a chôdzou. S progresiou ochorenia sa objavujú aj psychické príznaky, ako depresia, zmätenosť a halucinácie, opisuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva Žiar nad Hronom.

Postupujúce neurodegeneratívne ochorenie však u niektorých pacientov môže vyústiť aj do demencie, preto je dôležité podchytiť začiatky ochorenia včas.

Jednou zo sľubných terapeutických možností Parkinsonovej choroby je hĺbková stimulácia mozgu. Podľa vedcov je efektívna v prípade, že ju pacient podstúpi ešte pri prvých prejavoch ochorenia. Pravdepodobne môže znížiť riziko progresie choroby, informuje Medicalxpress.com.

Efektívnejšia ako lieky?

Z amerického výskumu zverejneného v odbornom magazíne Neurology vyplynulo, že hĺbková stimulácia mozgu dokáže ochorenie udržať pod kontrolou na dlhší čas.

Polovica pacientov zapojených do štúdie užívala len lieky a druhá časť z nich dostala okrem medikamentov aj DBS (Deep brain stimulation) implantát na hĺbkovú stimuláciu mozgu.

Ľudia s DBS implantátom mali po piatich rokoch 5-krát nižšie riziko, že sa u nich prejavy ochorenia zhoršia. Pacienti s implantátom zároveň v neskoršom období užívali výrazne menej liekov než tí, ktorí procedúrou neprešli.

Prvá pomoc po nástupe príznakov

Ak sa efektivitu hĺbkovej stimulácie mozgu podarí preukázať aj v širšej štúdii, mohla by to byť prvá terapia, ktorá pacientom hodí záchranné koleso už pri prvých príznakoch Parkinsonovej choroby.

V ďalších výskumoch sa vedci budú snažiť zistiť, či je hĺbková stimulácia mozgu schopná pomôcť aj v pokročilejších fázach ochorenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom