Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diabetes_drmax.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Dr. Max
26. 05. 2016 12:40 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

V lekárňach si hladinu glukózy dalo odmerať takmer 16 tis. ľudí

Slováci majú o nadštandardné služby v lekárňach záujem, prevenciu vyhľadávajú výrazne viac ženy.

Počas piatich dní trvania kampane zameranej na prevenciu ochorenia diabetes, ktorú v marci 2016 realizovali lekárne Dr. Max v spolupráci so Slovenskou diabetologickou spoločnosťou, bolo vyšetrených 15 912 Slovákov. Pacientom bolo poskytnuté bezplatné meranie hladiny cukru v krvi ako aj meranie krvného tlaku a následné odborné poradenstvo.

Zo zapojených 91, 5 % uviedlo, že ochorenie diabetes mellitus diagnostikované nemá. Zvyšných 8, 5 % odpovedalo, že patria medzi diabetikov. V záujme o merania a prevenciu prevažovali ženy so 70,1-percentným zastúpením. Najväčší počet celkových meraní (7 010) bol realizovaný na vekovej skupine nad 60 rokov, zastúpenie nižších vekových skupín klesalo úmerne s nižším vekom.

  • V skupine nediabetikov, ktorí mali hladinu glukózy odmeranú nalačno, bola v 38,6 % prípadov jej hladina nižšia ako 5,5 mmol/l, čo je pre tento stav ideálna hodnota. V rozmedzí medzi 5,6 – 6,9 mmol/l, čo predstavuje zvýšené riziko, resp. prediabetický stav, sa nachádzalo 48, 4 % vyšetrených. Osoby s týmito hodnotami by už mali dbať na pravidlá prevencie cukrovky. U 12, 5% opýtaných nediabetikov z rovnakej skupiny bola nalačno zaznamenaná hladina vyššia ako 7 mmol/l, čo je už hodnota zodpovedajúca diabetu, a preto im odporučili návštevu u diabetológa.
  • U nediabetikov, kde bolo meranie glukózy robené 2 a viac hodín po jedle, bola v 92, 3% prípadov nameraná hodnota nižšia ako 7, 8 mmol/l, čo je pre tento stav ideálna hodnota. U 6, 2 % opýtaných z tejto skupiny však namerané hodnoty presahovali 7, 8 mmol/l, čo je pre tento stac zvýšená hladina glukózy predstavujúca riziko, resp. prediabetický stav.   U 58 opýtaných (1, 2 %)  z tejto skupiny boli dokonca hodnoty vyššie ako 11, 1 mmol/l. To je už hodnota zodpovedajúca diabetu, pri ktorej opäť odporučili konzultáciu s diabetológom.

Nadváha aj dedičnosť

Ako uviedol prezident výboru Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emil Martinka, vysoký podiel vyšetrených, u ktorých boli namerané zvýšené hodnoty glykémie, je alarmujúci.

„SDS dlhodobo odhaduje, že na Slovensku žije okrem viac ako 350 tisíc registrovaných pacientov s diabetom až 100 tisíc ďalších, ktorí o svojom ochorení nevedia. Ich včasná diagnostika pritom najviac záleží práve od prevencie,“ komentoval Martinka.

Pri nediabetikoch, u ktorých boli namerané neuspokojivé hodnoty glukózy pri meraní nalačno, sa zároveň objavila aj súvislosť s hmotnosťou – až 39,3 % ju malo vyššiu ako norma a rovnako tak sa u nich v rodine už diabetes niekedy vyskytol, konkrétne v 36,8% prípadov. Až 69,2% opýtaných nediabetikov s vysokými hodnotami glukózy pri meraní nalačno sa lieči na vysoký krvný tlak a rovnaké percento má aj zvýšenú hladinu cholesterolu.

„Prieskum v lekárňach Dr.Max tiež potvrdil, že riziko diabetu narastá s výskytom tohto ochorenia v rodine, stúpajúcim vekom, s nadváhou a obezitou, vysokým krvným tlakom, ako aj vysokými hladinami krvných tukov. Ľudia s týmito charakteristikami by mali na preventívne vyšetrenia myslieť obzvlášť dôsledne. Opäť sa potvrdilo, že ženy sú k svojmu zdraviu  zodpovednejšie než muži,“ dodal Martinka.

Odporúčané články

Biologická liečba je používaná pri ťažkých ochoreniach, ale väčšina Slovákov ju nepozná V divadlách bude tiecť ozajstná krv

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France? Policajti NAKA zasahovali v dvoch krajoch, zadržali 11 podozrivých osôb Von der Leyen by umožnila ďalší odklad brexitu, ale Boris Johnson oddialenie odmieta Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter Trio Mirgorodský, Dodok a Macúš si vypádlovalo striebro na majstrovstvách sveta

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X