V lekárňach si hladinu glukózy dalo odmerať takmer 16 tis. ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Diabetes_drmax.jpg
Foto: Dr. Max

Slováci majú o nadštandardné služby v lekárňach záujem, prevenciu vyhľadávajú výrazne viac ženy.

Počas piatich dní trvania kampane zameranej na prevenciu ochorenia diabetes, ktorú v marci 2016 realizovali lekárne Dr. Max v spolupráci so Slovenskou diabetologickou spoločnosťou, bolo vyšetrených 15 912 Slovákov. Pacientom bolo poskytnuté bezplatné meranie hladiny cukru v krvi ako aj meranie krvného tlaku a následné odborné poradenstvo.

Zo zapojených 91, 5 % uviedlo, že ochorenie diabetes mellitus diagnostikované nemá. Zvyšných 8, 5 % odpovedalo, že patria medzi diabetikov. V záujme o merania a prevenciu prevažovali ženy so 70,1-percentným zastúpením. Najväčší počet celkových meraní (7 010) bol realizovaný na vekovej skupine nad 60 rokov, zastúpenie nižších vekových skupín klesalo úmerne s nižším vekom.

  • V skupine nediabetikov, ktorí mali hladinu glukózy odmeranú nalačno, bola v 38,6 % prípadov jej hladina nižšia ako 5,5 mmol/l, čo je pre tento stav ideálna hodnota. V rozmedzí medzi 5,6 – 6,9 mmol/l, čo predstavuje zvýšené riziko, resp. prediabetický stav, sa nachádzalo 48, 4 % vyšetrených. Osoby s týmito hodnotami by už mali dbať na pravidlá prevencie cukrovky. U 12, 5% opýtaných nediabetikov z rovnakej skupiny bola nalačno zaznamenaná hladina vyššia ako 7 mmol/l, čo je už hodnota zodpovedajúca diabetu, a preto im odporučili návštevu u diabetológa.
  • U nediabetikov, kde bolo meranie glukózy robené 2 a viac hodín po jedle, bola v 92, 3% prípadov nameraná hodnota nižšia ako 7, 8 mmol/l, čo je pre tento stav ideálna hodnota. U 6, 2 % opýtaných z tejto skupiny však namerané hodnoty presahovali 7, 8 mmol/l, čo je pre tento stac zvýšená hladina glukózy predstavujúca riziko, resp. prediabetický stav.   U 58 opýtaných (1, 2 %)  z tejto skupiny boli dokonca hodnoty vyššie ako 11, 1 mmol/l. To je už hodnota zodpovedajúca diabetu, pri ktorej opäť odporučili konzultáciu s diabetológom.

Nadváha aj dedičnosť

Ako uviedol prezident výboru Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emil Martinka, vysoký podiel vyšetrených, u ktorých boli namerané zvýšené hodnoty glykémie, je alarmujúci.

„SDS dlhodobo odhaduje, že na Slovensku žije okrem viac ako 350 tisíc registrovaných pacientov s diabetom až 100 tisíc ďalších, ktorí o svojom ochorení nevedia. Ich včasná diagnostika pritom najviac záleží práve od prevencie,“ komentoval Martinka.

Pri nediabetikoch, u ktorých boli namerané neuspokojivé hodnoty glukózy pri meraní nalačno, sa zároveň objavila aj súvislosť s hmotnosťou – až 39,3 % ju malo vyššiu ako norma a rovnako tak sa u nich v rodine už diabetes niekedy vyskytol, konkrétne v 36,8% prípadov. Až 69,2% opýtaných nediabetikov s vysokými hodnotami glukózy pri meraní nalačno sa lieči na vysoký krvný tlak a rovnaké percento má aj zvýšenú hladinu cholesterolu.

„Prieskum v lekárňach Dr.Max tiež potvrdil, že riziko diabetu narastá s výskytom tohto ochorenia v rodine, stúpajúcim vekom, s nadváhou a obezitou, vysokým krvným tlakom, ako aj vysokými hladinami krvných tukov. Ľudia s týmito charakteristikami by mali na preventívne vyšetrenia myslieť obzvlášť dôsledne. Opäť sa potvrdilo, že ženy sú k svojmu zdraviu  zodpovednejšie než muži,“ dodal Martinka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Dr. Max