Lekárne obmedzujú otváraciu dobu, niektoré zatvárajú. Obmedzujú aj predaj paracetamolu na jedno balenie

Lekáreň
Foto: SITA/Dušan Hein

Lekárne združené v Asociácii prevádzkovateľov sieťových lekární na Slovensku (APSL) reagujú mimoriadny stav v krajine a lokálne preskupujú personálne kapacity. Okrem zmeny otváracích hodín pristúpili aj k dočasnému zatvoreniu približne štyroch desiatok lekární. Napriek týmto opatreniam je dostupnosť liekov zachovaná a zabezpečená v plnej miere.

„Sme si plne vedomí svojej profesionálnej a zákonnej povinnosti zabezpečiť dostupnosť liekov, zdravotníckych pomôcok či lekárenskej pohotovostnej služby. Chceli by sme preto pacientov a širokú verejnosť ubezpečiť, že aj napriek nevyhnutnej úprave otváracích hodín či dočasnému zatvoreniu vybraných lekární sme a budeme schopní garantovať dostupnosť a potrebnú lekárenskú starostlivosť,“ uviedol Jan Žák, predseda predsedníctva Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární na Slovensku.

Lekárne majú málo ľudí

K úprave otváracích hodín či zatvoreniu aktuálne 41 vybraných prevádzok lekární museli pristúpiť v dôsledku obmedzených personálnych kapacít. Žák zdôraznil, že tieto opatrenia sa v žiadnom smere nedotknú obmedzenia dostupnosti lekárenskej starostlivosti či výdaja liekov, ktoré ako prevádzkovatelia verejných lekární poskytujú.

V prípade plánovanej návštevy lekárne preto odporúčajú, aby si ľudia vopred overili aktuálnu dostupnosť na internetových stránkach prevádzkovateľov združených v APSL:

Lekárne Dr.Max – Otváracie hodiny a Zatvorené lekárne

BENU Lekáreň – https://www.benulekaren.sk/lekarne

EKO LEKÁREŇ – https://www.ekolekaren.sk/lekarne

Ako prevádzkovatelia viac ako 400 lekární na Slovensku by tiež opätovne chceli apelovať na verejnosť v oblasti zásobovania sa vybraným lekárenským sortimentom, najmä liekmi s účinnou látkou paracetamol. „Vyzývame ľudí, aby k nákupom a zásobovaniu sa liekmi pristúpili zodpovedne. Nie je nutné vytvárať si neodôvodnené prehnané zásoby liekov,“ žiada ľudí Jan Žák.

Už len jedno balenie paracetamolu

Vzhľadom na neprestávajúci enormný záujem zákazníkov, najmä o voľnopredajné lieky s účinnou látkou paracetamol, preto lekárne združené v APSL nasledujú výzvu a odporúčanie Slovenskej lekárnickej komory a pristupujú k limitom na výdaj tohto sortimentu. S platnosťou oddnes, 20. marca 2020, sa preto rozhodli obmedziť predaj a vydávanie voľnopredajných liekov s obsahom účinnej látky paracetamol spôsobom na jedno balenie na jednu osobu.

„Ide o preventívne opatrenie. Hoci v súčasnosti ešte dokážeme pokryť potrebu verejnosti, chceme byť zodpovední a pripravení do budúcnosti. Hoci pociťujeme vo vybraných lekárňach nedostatok, radi by sme v rámci svojich možností zamedzili prípadnému úplnému výpadku tejto kategórie liekov,“ dodal Jan Žák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Žák
Firmy a inštitúcie Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární (APSL)SLeK Slovenská Lekárnická Komora