Lekárnici neodporúčajú po očkovaní samovoľné užívanie acylpyrinu, môže spôsobiť zdravotné komplikácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tabletka, pilulka, liek
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Samovoľné užívanie Acylpyrinu po očkovaní proti ochoreniu COVID-19 Slovenská lekárnická komora (SLeK) dôrazne neodporúča. V poslednom období sa totiž objavujú odporúčania užívať po očkovaní po dobu dvoch týždňov kyselinu acetylsalicylovú v dávke 500 mg (Acylpyrin) za účelom údajného zníženia rizika výskytu krvných zrazenín.

To však nie je v súlade s oficiálnym stanoviskom Európskej liekovej agentúry ani so žiadnym iným spôsobom publikovaným vedeckým odporúčaním. Slovenská lekárnická komora preto takéto experimentálne podávanie lieku dôrazne neodporúča. Žiada svojich členov, farmaceutov verejných lekární, aby v tomto duchu poskytovali odborné konzultácie prípadným záujemcom o tento liek v uvedenej „indikácii“.

Samovoľné užívanie je rizikom

Komora upozornila, že samovoľné užívanie kyseliny acetylsalicylovej bez príslušnej konzultácie s lekárom alebo farmaceutom predstavuje pre pacienta zvýšené riziko ďalších zdravotných komplikácií. V uvedenej dávke sa odporúča podávať iba v opodstatnených prípadoch. Liek je rizikový u pacientov pri akútnej vredovej chorobe žalúdka alebo dvanástnika, pri bronchiálnej astme a pri krvácavých stavoch.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

„Na uľahčenie príznakov po očkovaní odporúčame lieky s obsahom paracetamolu a ibuprofenu, ktorých použitie je však, rovnako ako u všetkých liekov, potrebné konzultovať s lekárom alebo farmaceutom,“ doplnila lekárnická komora.

Nie je určený na prevenciu

Antiagregačné pôsobenie kyseliny acetylsalicylovej je dokázané v dávkach, ktoré sú na Slovensku registrované v liekoch s obsahom 30 mg a 100 mg tohto liečiva.

„Avšak rovnako, ako nie je dávka 500 mg kyseliny acetylsalicylovej určená na prevenciu vzniku krvných zrazenín, tak ani tieto nižšie dávky nie sú žiadnou vedeckou, či liekovou autoritou odporúčané na použitie v rámci samoliečenia potenciálnych komplikácií po očkovaní súvisiacich so zrážanlivosťou krvi a množstvom krvných doštičiek,“ uzavrela SLeK.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúraSLeK Slovenská Lekárnická Komora