Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekaren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: GettyImages
25. 01. 2019 11:25 Farmácia od vZdravotnictve.skSITA

Lekárnici za pohotovosť nedostávajú zaplatené

Zavedenie úhrad za lekárenskú pohotovosť by si ročne vyžiadalo necelých 2,7 mil. eur

Lekárne, ktoré majú stanovenú pohotovosť, za to nedostávajú žiadne peniaze. Na rozdiel od lekárskych či stomatologických pohotovostí.

Upozornila na to Slovenská lekárnická komora (SLeK) v rámci pripomienkového konania k stratifikácií nemocníc. Sama pritom uznáva, že jej pripomienka ide nad rámec navrhovanej úpravy. (A nedá sa preto očakávať, že by ju ministerstvo prijalo, pozn. red.)

Nemajú nič z poisťovní ani od pacientov

„Financovanie výkonu lekárenskej pohotovostnej služby nie je zabezpečované ani z prostriedkov z verejného zdravotného poistenia, ani z výberu poplatkov od poistencov za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti,“ upozorňuje komora.

Lekárnici preto navrhujú, aby sa zákonom ustanovili platby poisťovní za lekárenskú pohotovosť. Výška úhrady by mala byť vo forme paušálu. Jednotlivé poisťovne by tak platili primerane svojmu podielu na trhu.

Toto opatrenie by podľa SLeK významne nezaťažilo rozpočet. Ročná úhrada za lekárenskú pohotovosť by nepresiahla 2,7 milióna eur.

MZ: Lekárne sú iný prípad

Situáciu financovania lekární Ministerstvo zdravotníctva SR analyzuje a s komorou komunikuje. Pre portál vZdravotnictve.sk to uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

„Financovanie lekární je však postavené na odlišnom systéme, ako napríklad financovanie ambulancie,“ vysvetlila.

V prípade ambulancií ide o platbu za výkony od zdravotnej poisťovne (prípadne kapitáciu, u všeobecných lekárov).

Lekárne si pri výdaji liekov uplatňujú marže/obchodné prirážky, zároveň predávajú aj doplnkový sortiment a voľnopredajné lieky. „Financovanie lekárenskej starostlivosti je teda závislé od typu sortimentu, ktorý lekáreň predáva,“ dodala Eliášová.

Lekaren_stit
Foto: FreeImages.com

Lekárenské pohotovosti

Pohotovostné lekárne sú zriadené v okresoch, ktoré sú spádové pre ambulantnú pohotovostnú službu do 22:30. Ide zhruba o 14 % z celkového počtu viac ako 2000 lekární.

Je na príslušnom VÚC, aby určil, ktorá z lekární bude v danom okrese pohotovostná. „MZ SR chcelo týmto krokom vyjsť v ústrety pacientom, aby sa dostali k svojim liekom a nemuseli čakať až do nasledujúceho dňa,“ priblížilo ministerstvo.

Samosprávny kraj zverejňuje rozpis zabezpečenia  lekárenskej pohotovostnej služby na svojom webovom sídle, a to najmenej na obdobie jedného kalendárneho mesiaca.

Odporúčané články

Píše Zuzana Šebová Medirex a VšZP sa dohodli. Zatiaľ

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Brusel prešetruje praktiky Amazonu, údajne využíva informácie o obchodníkoch pre svoju výhodu Foto: Terpstra po páde odstúpil z Tour de France 2019, Saganov náskok sa zvyšuje a víťaz triumfoval o centimetre Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X