Lekárnická komora pred voľbami vyspovedala politické strany. Čo hovoria o lekárnictve?

Lekáreň
Foto: FreeImages.com

Politické strany sa pred voľbami snažia v oblasti zdravotníctva oslovovať najmä pacientov. Hovoria o nemocniciach, pracovných miestach, investíciách a poplatkoch za lieky.

Lekárne a lekárnici obvykle uchádzajú pozornosti. Slovenská lekárnická komora (SLeK) strany preto oslovila sama. Päť samostatných rozhovorov zverejnila na svojom oficiálnom YouTube kanáli.

Prezident SLeK Ondrej Sukeľ vyspovedal odborníkov na zdravotníctvo z politických strán Smer-SD, PS/Spolu, KDH, Sme rodina a OĽaNO.

Hovorili o liekovej politike či o postavení samosprávnych organizácií

Sme v období pred parlamentnými voľbami, kedy všetky politické strany prichádzajú s vlastnými víziami, nápadmi a aj sľubmi. Rozhodli sme sa preto porozprávať sa so zástupcami všetkých demokratických politických strán o ich predstavách nastavenia a regulácie liekovej politiky, tiež o smerovaní lekárenstva ako jedného z pilierov zdravotnej starostlivosti, či o postavení samosprávnych organizácií v zdravotníctve,“ vysvetlil Sukeľ.

V predvolebnom období sa objavuje množstvo konferencií a panelových diskusií, v ktorých o zdravotníctve diskutujú aj zástupcovia politických strán.

Hoci sú podľa SLeK užitočné a umožňujú odbornú konfrontáciu, len málokedy dostanú jednotliví účastníci dostatočný priestor na podrobné vysvetlenie svojich programových zámerov.

Téme liekovej politiky je navyše venovaný veľmi malý priestor. Pritom ide približne o štvrtinu verejných zdrojov.

Preto SLeK zvolila formát individuálnych rozhovorov a možnosť takejto prezentácie ponúkla politickým stranám, ktoré v septembrovom prieskume agentúry Focus dosiahli minimálne päťpercentnú hranicu preferencií, s výnimkou ĽSNS.

Ponuku využilo šesť politických strán, pričom rozhovor s nominantom strany Za ľudí, vzhľadom k ukončeniu jeho spolupráce s touto stranou, komora nezverejnila.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej Sukeľ
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS/SpoluSLeK Slovenská Lekárnická KomoraSme rodina - Boris KollárSMER-SDZa ľudí