Lekárska fakulta UK bude vyrábať pre zdravotnícky personál ochranné štíty na 3D tlačiarni

Ochranné štíty z 3D tlačiarne
Lekárska fakulta UK bude vyrábať štíty tlačené na 3D tlačiarni. Foto: Univerzita Komenského v Bratislave

Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave (LF UK) bude vyrábať pre zdravotnícky personál ochranné štíty tlačené na 3D tlačiarni. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave (UK) Lenka Miller.

Na nedostatok ochranných pomôcok zareagoval Ústav simulačného a virtuálneho vzdelávania LF UK, ktorý všetky svoje tlačiarne poskytol na tlač ochranných štítov.

Najlepšia ochrana pre prvú líniu

„Keďže nový koronavírus sa prenáša kvapôčkami, práve štíty z nepriepustného materiálu sú najlepšou ochranou pre lekárov, zdravotné sestry, záchranárov a ďalší zdravotnícky a ošetrovateľský personál. To inšpirovalo študenta medicíny Tomáša Bernáta, aby inicioval tlač ochranných štítov,“ napísala Miller.

LF UK sa tým zapojila do výzvy „Pomôž nemocnici“, ktorej cieľom je spojiť užívateľov 3D tlače pre výrobu ochranných štítov a ich distribúciu zdravotníckym organizáciám.

Viac o téme: Koronavírus

Na troch tlačiarňach je pri nonstop prevádzke možné za deň vytlačiť približne 50 kusov. Materiál na tlač a výrobu štítov dodávajú organizátori verejnej zbierky „Pomôž nemocnici“. Štíty ďalej kompletizujú študenti LF UK.

Záujem o pomôcku prejavili viaceré kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava. Výrobcovia evidujú záujem o viac ako 500 kusov, pričom prvé štíty už majú svojich používateľov.

Odborníci a študenti UK pomáhajú

„Ústav simulačného a virtuálneho vzdelávania a Bratislavský spolok medikov sa v súčasnosti snažia zapojiť aj ďalších majiteľov 3D tlačiarní, ktorí by s tlačou ochranných štítov mohli pomôcť,“ uvádza Pavol Vitovič, prednosta ústavu, ktorý svoju pomoc ponúka aj pri dizajne a tlači ďalších zdravotníckych pomôcok.

V aktuálnej situácii v boji s koronavírusom pomáhajú odborníci a študenti UK na viacerých frontoch. Viac ako 230 študentov medicíny sa strieda na infolinke alebo v callcentrách. Desiatky medikov a farmaceutov sa hlásia ako dobrovoľníci do nemocníc a lekární.

Odborníci z LF UK pracujú na spustení diagnostiky infekcie spôsobenej koronavírusom. Prírodovedci pracujú vo Vedeckom parku UK na odhalení úplnej genetickej informácie nového koronavírusu na Slovensku.

V Psychologickej poradni UK radia odborníci, ku ktorým sa pridali aj študenti psychológie z UK, ktorí pod supervíziou terapeutov pomáhajú napríklad aj svojim spolužiakom.

Ochranné štíty z 3D tlačiarne
Ochranné štíty z 3D tlačiarne vyrobené Lekárskou fakultou UK v Bratislave. Foto: Univerzita Komenského v Bratislave

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka MillerPavol Vitovič
Firmy a inštitúcie LF UK Lekárska fakulta Univerzity Komenského v BratislaveUK Univerzita Komenského v Bratislave