Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
||||||||
9
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: LF UPJŠ
26. 09. 2018 15:27 OstatnéSlovensko od vZdravotnictve.skSITA

Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach oslavuje sedemdesiatku

Košická lekárska fakulta od septembra 1948 pripravila na budúce povolanie už vyše 12 000 lekárov

Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach oslavuje sedemdesiate výročie svojho vzniku. Fakulta začala s výučbou budúcich lekárov v septembri 1948 a odvtedy pripravila na budúce povolanie už vyše 12 000 lekárov.

„Má svoje nezastupiteľné miesto v rámci univerzity ako aj v rozvoji lekárskych vied a vo vzdelávaní lekárov v oblasti humánnej medicíny nielen pre potreby Slovenska, ale aj mnoho iných krajín sveta,“ povedal dnes na tlačovej besede rektor UPJŠ Pavol Sovák.

Ako uviedol dekan fakulty Daniel Pella, košická lekárska fakulta v komplexnej akreditácii obhájila svoje postavenie v najvyššej kategórii A. Získala bodové hodnotenie 3,95 z maximálne možných štyroch bodov.

Láka aj cudzincov

Od roku 1992 umožňuje absolvovať štúdium medicíny v anglickom jazyku aj zahraničným študentom. Túto možnosť využívajú v súčasnosti mladí ľudia z viac než 50 krajín sveta.

„Lekárska fakulta za 70 rokov prežila aj ťažké chvíle, ale udialo sa aj množstvo pozitívnych udalostí. Napríklad podarilo sa nám zabezpečiť kompletnú rekonštrukciu priestorov fakulty,“ povedal Pella.

LF UPJŠ sa chystá v budúcom roku otvoriť simulátorový park pre študentov. V ňom by chcela mať k dispozícii viac ako dvadsať simulátorov, na ktorých si môžu študenti precvičiť postupy pri všetkých život ohrozujúcich situáciách.

„Za veľmi dôležité považujem členstvo Slovenska v ECRINE (Európska nezisková organizácia zameraná na klinický výskum), pričom naša fakulta bude koordinátorom aktivít na Slovensku ako národný partner. Umožní to nielen šetriť prostriedky pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ale aj vybaviť nemocnice špičkovými zariadeniami a rozvíjať výskum v spolupráci s prestížnymi medicínskymi pracoviskami v celej Európe,“ vymenoval Pella.

Aj nelekárske odbory

Od vzniku fakulty ukončilo úspešne štúdium okolo 12 000 absolventov všeobecného a zubného lekárstva a 2 134 absolventov nelekárskych odborov. Ďalších 641 absolventov ukončilo General Medicine a 186 absolventov Dental Medicine.

Aktuálne študuje na lekárskej fakulte takmer tritisíc študentov.

Fakulta ponúka denné štúdium v šesťročných doktorských študijných programoch Všeobecné lekárstvo, Zubné lekárstvo, General Medicine a Dental Medicine.

Okrem toho zabezpečuje výučbu bakalárskych a magisterských študijných programov Ošetrovateľstvo, Fyzioterapia a Verejné zdravotníctvo. Realizuje aj doktorandské štúdium a ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov, vrátane špecializačného štúdia.

Angažuje sa vo výskume

Okrem pedagogickej činnosti má fakulta aj bohaté vedecko-výskumné aktivity v rámci národných aj medzinárodných projektov s využitím unikátnych laboratórií a prístrojov získaných z európskych štrukturálnych fondov.

V rámci fakulty existuje viacero centier excelentnosti medicínskych odborov. Koncom tohto týždňa otvorí vedecký MEDIPARK. V ňom sú zapojené okrem Lekárskej fakulty a Prírodovedeckej fakulty UPJŠ aj niektoré fakulty Technickej univerzity Košice, Univerzity farmácie a veterinárneho lekárstva Košice.

„Chcem povzbudiť súčasnú generáciu a manažment fakulty k tým najambicióznejším plánom. Je naozaj na čom stavať. Excelentná vedecká infraštruktúra, široká medzinárodná spolupráca a multinárodná komunita talentovaných študentov sú piliere, ktoré jej dávajú sebavedomie k tomu, aby sa uchádzala o ďalšie vizionárske projekty a budovala tie najperspektívnejšie medicínske techniky a odbory,“ povedal rektor UPJŠ Sovák.

Dvojdňová oslava

Oslavy 70. výročia založenia Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach sa uskutočnia v dňoch 27. a 28. septembra.

Vo štvrtok sa v Dome umenia uskutoční slávnostné zasadanie Vedeckej rady LF UPJŠ- No ňom odovzdajú pamätné medaily pri príležitosti 70. výročia založenia fakulty.

V piatok dopoludnia bude slávnostná vedecká konferencia za účasti zahraničných hostí. Popoludní otvoria Univerzitný vedecký park MEDIPARK a odovzdajú ho do prevádzky.

Od roku 1948

Vznik Lekárskej fakulty v Košiciach je spätý s rozvojom zdravotníctva v povojnovom období. Bol to najdôležitejší krok k postupnému riešeniu veľmi zložitých zdravotníckych pomerov na východnom Slovensku. Chýbali tu nielen zdravotnícke zariadenia, ale aj odborní pracovníci, predovšetkým lekári.

Po roku 1945 pripadalo na Slovensku na jedného lekára vyše tritisíc obyvateľov a v niektorých častiach východného Slovenska to bolo až desaťtisíc.

Na čele Štátnej nemocnice v Košiciach stál v roku 1948 prof. Ján Kňazovický, ktorý sa zaslúžil nielen o rozvoj chirurgie, ale aj všeobecne o rozvoj zdravotníctva a výchovu lekárov na Slovensku.

Sám bol jedným z iniciátorov myšlienky založenia lekárskej fakulty v Košiciach. Profesor Ján Kňazovický 10. mája 1948 predložil dekanátu Lekárskej fakulty Slovenskej univerzity v Bratislave návrh na otvorenie lekárskej fakulty v Košiciach.

Dňa 20. júla 1948 sa vtedajšie Národné zhromaždenie Československej republiky uznieslo na zákone, podľa ktorého sa začiatkom študijného roku 1948-1949 zriadila v Košiciach pobočka Lekárskej fakulty Slovenskej univerzity v Bratislave.

V roku 1959 sa odčlenila od Univerzity Komenského (pôvodne nazývanej Slovenskou univerzitou) a spolu s Filozofickou fakultou UPJŠ v Prešove bola začlenená do novozriadenej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Odporúčané články

Medzinárodná spolupráca vo výskume umožní pacientom dostať sa skôr k inovatívnym liekom Bratislava hostí medzinárodný stomatologický kongres

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Stratené doklady v Chorvátsku? Ako postupovať a kde si vybaviť náhradné Umelá inteligencia sa sama naučila riešiť Rubikovu kocku, na poskladanie potrebovala len sekundu Foto: Žene hrozí rok za mrežami, v obchodnom dome našla peňaženku a nechala si ju Snemovňa reprezentantov schválila rezolúciu, ktorá odsudzuje Trumpove rasistické vyjadrenia Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope Zvýšenie minimálnej mzdy na 635 eur je zbytočný hazard, s návrhom odborárov nesúhlasí ani Klub 500 Foto: Čiastočné zatmenie Mesiaca sledovalo aj Slovensko

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X