Lekárska komora apeluje na vládu, sankcie pre občanov za neúčasť na testovaní nie sú správnou cestou

KORONAVÍRUS: Testovanie na ochorenie COVID 19
Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher

Slovenská lekárska komora apeluje na vládu, aby sa v prípade celoplošného testovania neuchyľovala k sankcionovaniu občanov, ktorí sa ho nezúčastnia, desaťdňovou karanténou.

„Sme presvedčení, že pozitívna motivácia, presvedčivé argumenty a morálny apel sú lepšou alternatívou, ako presvedčiť našich obyvateľov, aby sa v prípade celoplošného testovania na ňom zúčastnili,“ argumentujú lekári.

Komora zároveň napriek tomu, že nie sú zodpovedané všetky otázky okolo plánovaného celoplošného testovania, verí, že lekári a aj ostatní zdravotnícki pracovníci, prejavia svoju profesionálnu česť a budú súčinní už tento víkend pri testovaní vo vybraných lokalitách Slovenska. Jeho výsledky totiž podľa nej môžu byť rozhodujúce pri stanovení nasledujúcich krokov.

Viac o téme: Koronavírus

Proti návrhu premiéra Igora Matoviča, aby ten, kto po plošnom testovaní nebude disponovať potvrdením o negatívnom teste, musel povinne ostať 10 dní v karanténe, sa už okrem iných postavili aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR či Slovenská obchodná a priemyselná komora.

Podľa nich by výpadok pracovnej sily znamenal ekonomické škody v rádovo desiatkach miliónov eur a doslova zlikvidovanie firiem.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Igor Matovič
    Firmy a inštitúcie AZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SRSLK Slovenská lekárska komoraSOPK Slovenská obchodná a priemyselná komora