Lekárska komora kritizuje reformu zdravotníctva, treba riešiť nedostatok personálu a nie optimalizáciu nemocníc

Nemocnica
Foto: Ilustračné foto SITA/Diana Černáková

Kvalitné zdravotníctvo Slovensko nedosiahne navrhovanou optimalizáciou siete nemocníc, ale iba stabilizáciou zdravotníckeho personálu.

Tá sa dosiahne iba cez lepšie platy a podmienky pre lekárov a zdravotné sestry, pričom konať treba okamžite. Konštatoval to vo štvrtok prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár.

Nádej na zmenu

Optimalizácia siete nemocníc vychádza podľa SLK zo stratifikácie, ktorú za minulej vlády navrhovala exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. SLK bola proti jej prijatiu už vtedy.

„Pri príchode novej vlády sme mali nádej na zmenu, že príde skutočná reforma zdravotníctva. To, že sa stratifikácia za minulej vlády neschválila v podobe, v akej bola navrhovaná, nás potešilo. Potvrdila to aj pandémia a situácia s lôžkami. Optimalizácia nadväzujúca na stratifikáciu je doslova hazardom so životom. My sa ale trápime hlavne s nedostatkom sestier a lekárov, a to nikto nerieši,“ povedal Marian Kollár.

Neprinesie žiadne zlepšenie

SLK sa podľa jej prezidenta snažila pri reforme zdravotníctva už niekoľkokrát podať kompetentným pomocnú ruku.

„Predkladaný návrh je optimalizácia, nie skutočná reforma. Nevieme ako toľko prostriedkov, viac ako miliarda eur z plánu obnovy, môže byť vyčlenených na optimalizáciu. V navrhovanej podobe neprinesie žiadne zlepšenie. Riešením optimalizácie nemocníc nemôže byť ich zatváranie. Nepodporíme niečo, čo nikomu nepomôže. Naopak, nutne potrebujeme stabilizáciu zdravotníckeho personálu, a to ihneď,“ doplnil Kollár.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáMarian Kollár
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRSLK Slovenská lekárska komora