Lekárska komora stojí na strane zdravotníkov, podporuje deklarácie o ich práci nadčas len v medziach zákona

Lekári
Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský

Slovenská lekárska komora (SLK) podporuje iniciatívu Lekárskeho odborového združenia (LOZ), ktoré tento týždeň predstavilo deklarácie zaväzujúce lekárov pracovať nadčas iba v medziach zákona a pracovnej zmluvy.

Tieto deklarácie už podľa zástupcov LOZ podpísala rozhodujúca časť lekárov. SLK tiež na piatkovom mimoriadnom brífingu informovala, že na tvorbe deklarácie s požiadavkami stabilizácie nielen lekárov, ale všetkých zdravotníckych pracovníkov, s LOZ spolupracovala.

Situácia je vážna

„Lekári ďalej už nebudú ochotní sa nečinne prizerať pokračujúcemu kolapsu slovenského zdravotníctva, ktorý, ak sa niečo zásadne neudeje, skôr či neskôr znefunkční tento systém. Že je situácia skutočne vážna, o tom hovorí aj aktivita nemocničných lekárov. Ak sa ich požiadavky nebudú riešiť, lekári nedajú súhlas na ďalšie pohotovostné služby, ktoré podľa zákona môžu mať nariadené len v objeme 150 hodín ročne, a tieto sú už vo väčšine nemocníc vyčerpané,” upozornila SLK.

Zástupcovia lekárov tiež doplnili, že celá aktivita je je smerovaná na skvalitnenie poskytovania zdravotnej starostlivosti pre pacienta.

Jediná cesta na odvrátenie kolapsu

LOZ tvrdí, že touto aktivitou im nejde o zvyšovanie finančného ohodnotenia zdravotníckych pracovníkov. SLK však vidí v navyšovaní platov „jedinú cestu, ako udržať systém v chode a odvrátiť hroziaci personálny kolaps nášho zdravotníctva”.

Komora preto vyzvala predsedníčku zdravotného výboru NR SR Janu Bittó Cigánikovú, ale aj ostatných kompetentných, aby sa postavili na stranu zdravotníkov, a tiež pacientov, a v prichádzajúcom rozpočte vyčlenili na stabilizáciu systému potrebné finančné zdroje.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Jana Bittó Cigániková
    Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieSLK Slovenská lekárska komora