Lekárske odbory urgujú ministerstvo, zdravotníci na PN dostávajú sľúbených 80 percent len zriedka

Lekari
Zdravotnícki pracovníci majú často problém dostať sa k 80 percentnej úhrade práceneschopnosti. Foto: SITA/Diana Černáková

Situácia na Slovensku v súvislosti s pandémiou je vážna, nemocnice sú preplnené pacientami s ochorením COVID-19. Konštatuje to Lekárske odborové združenie a zároveň vyzvalo Ministerstvo zdravotníctva SR, aby problém urýchlenie riešilo. Rezortu vytýkajú nedostatočné náhrady v čase práceneschopnosti.

Podľa platného zákona majú zamestnanci a teda aj zdravotníci, ktorí ochorejú počas výkonu práce na COVID-19, nárok na náhradu vo výške 80 percent vymeriavacieho základu počas práceneschopnosti. Udeje sa tak však len za podmienky, že zamestnávateľ potvrdí zamestnancovi, že sa infikoval počas výkonu svojej práce.

Nemocnice odmietajú dávať potvrdenie

„Je nepochopiteľné a hlavne neakceptovateľné, že v čase preplnených nemocníc, kedy celé Slovensko vníma, že nemocnice pracujú už len s vypätím všetkých síl zdravotníkov a v čase kedy sa hromadia prípady úmrtí zdravotníkov na COVID-19, sa stretávame s tým, že vedenie nemocnice odmietne dať toto potvrdenie,“ skonštatoval predseda odborovej organizácie Miroslav Mendel.

Viac o téme: Koronavírus

Odmenou pre zdravotníka, ktorý sa stará o chorých na COVID-19 a ochorie pri svojom povolaní, je tak podľa Mendela len 55 percent jeho vymeriavacieho základu počas nutnej práceneschopnosti.

S takýmito prípadmi sa stretávajú vo viacerých nemocniciach a momentálne najviac v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB).

Vojaci majú 100 percent automaticky

Na výzvu Lekárskeho odborového združenia, v ktorom žiadalo vedenie UNB o riešenie situácie, dostalo združenie odpoveď, podľa ktorej vedenie UNB chce vyjsť v ústrety infikovaným zdravotníkom, ale potrebuje usmernenie Ministerstva zdravotníctva SR, aby nevznikol v budúcnosti problém pri uplatňovaní si nárokov vyplývajúcich z choroby z povolania.

Vojaci a policajti majú pritom podľa Mendela automaticky PN v súvislosti s COVID-19 platenú na úrovni 100 percent pôvodného platu a všetci štátni zamestnanci majú nárok na 10 dní PN s akoukoľvek diagnózou raz ročne platenú na úrovni 100 percent ich pôvodného príjmu.

„Slovenskí zdravotníci v nemocniciach majú často problém, aby dostali aspoň 80 percent náhradu z vymeriavacieho základu počas PN, ktorú musia podstúpiť pre ochorenie COVID-19, pretože sa infikovali v prvej línii počas ich starostlivosti o chorých,“ hovorí Mendel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SRUNB Univerzitná nemocnica Bratislava