Lengvarského ministerstvo navrhuje merateľné kritériá kvality zdravotných poisťovní

Vladimír Lengvarský
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) bude sledovať, či zdravotné poisťovne plnia vopred stanovené kritériá kvality z ekonomickej aj zdravotnej oblasti, ktoré sú jednoznačné, merateľné a majú jasný dopad na poistenca.

ÚDZS každoročne vyhodnotí plnenie kritérií a vydá o tom rozhodnutie s percentuálnou hodnotou plnenia. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorý ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkového konania.

Ako vyplýva z návrhu vykonávacej vyhlášky o kritériách, kvalita zdravotnej poisťovne sa má merať ekonomickými ukazovateľmi, akými sú likvidita, kapitálová primeranosť či efektívnosť hospodárenia, ale aj pacientskymi a systémovými indikátormi.

ÚDZS môže sledovať naplnenosť siete lekárov a nemocníc, teda mieru dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre poistencov či podiel poistencov na čakacích zoznamoch na operácie z poistného kmeňa poisťovne. Rezort uvádza medzi ďalšími jednoducho merateľnými ukazovateľmi napríklad aj priemernú dĺžku zotrvania poistenca na čakacom zozname.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou