Lengvarského ministerstvo pokračuje v reforme nemocníc, predstavilo návrh vyhlášky o kategorizácii ústavnej starostlivosti (video)

Lengvarský, nemocnice

Ministerstvo zdravotníctva SR pokračuje v reforme nemocníc na Slovensku. V pondelok predstavilo návrh vyhlášky o kategorizácii ústavnej starostlivosti, ktorá smeruje do medzirezortného pripomienkového konania.

Medzirezortné pripomienkové konanie

Po predchádzajúcom zadefinovaní piatich úrovni zdravotníckych zariadení, aktuálny materiál stanovuje, čo by jednotlivé úrovne nemocníc mali poskytovať tak, aby to bolo v prospech pacientov a aby bola zabezpečená kvalita zdravotnej starostlivosti. Informovala o tom Angelika Szalayová, poverená riadením odboru klasifikácie a kategorizácie ústavnej starostlivosti rezortu zdravotníctva.

„Čaká nás v najbližších dňoch medzirezortné pripomienkové konanie, kde samozrejme očakávame ohlas od všetkých dotknutých subjektov, verím, že nájdeme spoločnú cestu aj s nimi a že touto vyhláškou sa posunieme ďalej, či už v optimalizácii siete nemocníc, alebo celkovo v reforme zdravotníctva ako takého,“ uviedol na tlačovej besede minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Indikátory kvality pre jednotlivé programy

Súčasťou vyhlášky bude zoznam programov, ktoré bude mať každá z nemocníc ako povinné, prípadne doplnkové alebo nepovinné. Zároveň sú v nej definované medicínske služby, teda typy starostlivosti, ktoré sa budú poskytovať v rámci daných programov.

„Napríklad operácie slepého čreva, alebo ošetrenie zápalu pľúc,“ priblížila Szalayová. Ministerstvo taktiež pre jednotlivé programy určilo indikátory kvality a stanovilo aj potrebné materiálno-technické vybavenie a personálne zabezpečenie, minimálne počty výkonov, ktoré musia jednotlivé nemocnice spĺňať, či čakacie lehoty pre plánovanú starostlivosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angelika SzalayováVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR