Lengvarského ministerstvo rokovalo s dôchodcami o témach petície, plán obnovy podporí niekoľko vecí

Vladimír Lengvarský
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Rezort zdravotníctva na štvrtkovom stretnutí rokoval s podpredsedami Jednoty dôchodcov na Slovensku (JDS) najmä o témach petície, ktorou JDS žiada zvýšenie štátneho príspevku na rehabilitačno-liečebné pobyty v kúpeľoch či schválenie nulových doplatkov pre každého seniora na všetky lieky, nielen na najlacnejšie generiká.

Zástupcovia dôchodcov sa zaujímali aj o Plán obnovy a odolnosti SR, najmä o jeho možnosti zlepšenia domácej starostlivosti o chorých ľudí, ako aj o téme duševného zdravia. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.

Zlepšenie starostlivosti o chorých

Predstavitelia rezortu podrobne vysvetlili prínosy novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ktorá vstúpila do platnosti 1. augusta tohto roku. „Rezort zdravotníctva presadil liekovú reformu práve preto, aby sa slovenskí pacienti ľahšie dostali k moderným inovatívnym liekom a dostali sa k možnostiam liečby, ktoré majú k dispozícii pacienti v ostatných európskych krajinách,“ vysvetlilo ministerstvo.

Zlepšenie starostlivosti o chorých ľudí vo vyššom veku sa podľa rezortu očakáva aj od schválenej novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá doplnila, napríklad, činnosť zariadení sociálnej pomoci aj o ošetrovateľskú starostlivosť ako následnú zdravotnú starostlivosť a o dlhodobú ošetrovateľskú starostlivosť.

Stovky nových lôžok 

Plán obnovy by mal pomôcť zriadiť 11 nových a obnoviť 80 existujúcich agentúr domácej opatrovateľskej starostlivosti a počíta aj s vytvorením nových 650 lôžok následnej starostlivosti. Tiež poskytne financie na rozšírenie a obnovu kapacít paliatívnej starostlivosti s plánom financovať 270 lôžok. Podporiť by sa malo aj 26 mobilných hospicov.

Investície z plánu obnovy sú určené aj na oblasť duševného zdravia. Ráta sa s vybudovaním psychosociálnych centier, doplnením siete psychiatrických stacionárov, vybudovaním špecializovaných centier pre poruchy autistického spektra či rekonštrukciou stoviek lôžok v ústavných psychiatrických zariadeniach.

Obojstranný záujem o riešenie problémov

„Okrem poskytnutia dôležitých informácií sme boli tiež uistení, že takéto stretnutia budú prebiehať pravidelne, pretože je obojstranný záujem o riešenie problémov seniorov v rámci zdravotnej starostlivosti,“ uviedla podpredsedníčka a členka predsedníctva JDS Valéria Pokorná.

Štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská zdôraznila potrebu vzájomnej výmeny informácií či konštruktívny prístup JDS k šíreniu potreby očkovania proti COVID-19 ako jedinej účinnej ochrany pred ťažkým priebehom tohto ochorenia práve medzi rizikovými skupinami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka Dunajová DružkovskáValéria Pokorná
Firmy a inštitúcie Jednota dôchodcov SlovenskaMZ Ministerstvo zdravotníctva SR