Lengvarský chce väčšiu spoluprácu s krajmi, primárnym cieľom je kvalitné masové očkovanie (video)

Vladimír Lengvarský
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 13. júla, 19:05

Ministerstvo zdravotníctva chce prehĺbiť spoluprácu so samosprávnymi krajmi pri očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).

Ten sa v utorok 13. júla stretol so zástupcami samosprávnych krajov. Prioritnou témou stretnutia bolo zintenzívnenie očkovania v samosprávnych krajov. Tú chcú rezort zdravotníctva aj samosprávne kraje dosiahnuť aj spoluprácou s praktickými lekármi v regiónoch.

Brigádnici môžu porušovať legislatívu

„Primárne nás s ministerstvom zdravotníctva spája snaha, aby sme masové očkovanie dokázali urobiť v čo najvyššej kvalite a v čo najväčšom množstve. Toto je primárny cieľ, ktorý nás viedol k tomu, že sme požiadali o toto stretnutie,“ povedal predseda SK8 Jozef Viskupič.

Viac o téme: Koronavírus

Na stretnutí sa Lengvarský so zástupcami krajov dohodol na tom, ako budú veľkokapacitné očkovacie centrá fungovať ďalej a akým spôsobom posilniť mobilné očkovacie jednotky v regiónoch.

Rovnako sa venovali napríklad aj činnosti brigádnikov, ktorí sú v očkovacích centrách potrební, no zároveň pracujú množstvo hodín, vďaka čomu hrozí porušenie platnej legislatívy. Štát preto musí brigádnickú činnosť v očkovacích centrách legislatívne ošetriť.

Očkovanie bez registrácie

Očkovanie bude možné už aj bez registrácie. Aktuálne je to podľa predsedu SK8 možné v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Čoskoro bude možnosť spustená aj v ostatných krajoch. Župani uviedli, že každý kraj má iné náklady na prevádzku očkovacích centier.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba pripomenul, že jeho kraj má stále platnú zmluvu do konca roka s Národným futbalovým štadiónom, preto je možné, že v ňom v blízkej dobe bude opäť prevádzkované veľkokapacitné očkovacie centrum.

Viskupič dodal, že celkovo 31 veľkokapacitných očkovacích centier zriadených krajmi doteraz zaočkovalo viac ako 1,5 milióna ľudí. Chcú sa preto aj naďalej výrazne podieľať na zvýšení podielu zaočkovaných občanov. Podľa jeho slov budú v najbližších týždňoch zaočkovaní všetci, ktorí sa skutočne zaočkovať chcú.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Únia miest oceňuje odstraňovanie bariér

Únia miest Slovenska (ÚMS) víta rozšírenie dostupnosti očkovania proti ochoreniu COVID-19 otvorením možnosti očkovania aj nezaregistrovaným občanom. Rovnako oceňuje aj zvýšenie počtu mobilných očkovacích tímov. Odstraňovanie bariér pre dostupnosť očkovania, či už z dôvodov zložitosti registrácie alebo veľkých vzdialenosti a nedostupnosti veľkokapacitných očkovacích centier, ako aj príchod vakcín bližšie k občanom, je podľa ÚMS nádejou pre zvýšenie zaočkovanosti v regiónoch Slovenska. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa únie Daniela Piršelová.

Slovenské mestá robia, čo môžu a aj prostredníctvom lokálnych médií vyzývajú ľudí k očkovaniu. Robíme, čo je v našich silách a veríme, že ľudia budú mať väčší záujem o očkovanie. Zdravie je na prvom mieste,“ povedal prezident ÚMS Richard Rybníček. Ako vysvetlil, členské mestá Únie miest Slovenska úzko spolupracujú s Ministerstvom zdravotníctva SR pri podpore očkovania v regiónoch. Niektoré mestá pripravili pre občanov aj vlastné motivačné aktivity.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef ViskupičJuraj DrobaRichard RybníčekVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚMS Únia miest Slovenska