Lengvarský má zlé správy, do dvoch týždňov bude v nemocniciach ležať s COVID-19 tritisíc ľudí

VLÁDA: Rokovanie 38. schôdze vlády SR
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Do dvoch týždňov Ministerstvo zdravotníctva SR očakáva, že v nemocniciach bude ležať 3 000 pacientov s ochorením COVID-19. Z nich 300 si bude vyžadovať napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

Uviedol to na stredajšej pravidelnej tlačovej konferencii po zasadnutí vlády minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

Hrozí zastavenie bielej medicíny

Túto prognózu hodnotí negatívne, pokračovanie v takomto rýchlom trende nárastu bude znamenať zastavenie takzvanej bielej medicíny.

Viac o téme: Koronavírus

Minister zároveň zhrnul, aká je aktuálna epidemická situácia. Za posledný týždeň pribudlo 52-tisíc pozitívnych prípadov koronavírusovej infekcie.

Nemocnice na maximách

Do nemocníc sa prijalo 2 000 pacientov, pričom 81 percent z nich, teda 1 600 ľudí, nebolo zaočkovaných vôbec alebo len čiastočne.

Lengvarský tiež uviedol, že nemocnice v Prešovskom, Košickom a Žilinskom kraji sú už na svojich lokálnych maximách naplnenosti v porovnaní s druhou vlnou.

Napriek tomu je stále 700-tisíc Slovákov vo veku nad 50 rokov, teda v rizikovej skupine, nezaočkovaných, čo môže mať podľa jeho slov fatálne dôsledky.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Vladimír Lengvarský
    Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR