Minister Lengvarský nechce pri Sputniku robiť unáhlené závery, radšej počká na stanovisko ŠÚKL

Sputnik V
Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 7. apríla, 12:50

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský chce počkať na konečné stanovisko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k ruskej vakcíne Sputnik V a výsledky skúšok. Následne príjme konečné rozhodnutie. Predpokladá, že o ruskej vakcíne sa rozhodne začiatkom budúceho týždňa. Povedal to po rokovaní vlády.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Lengvarský uviedol, že Sputnik V neskúmal a nebol ani na rokovaniach, ktoré prebiehajú. „V najbližšej dobe budem hovoriť so šéfkou Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzanou Baťovou aj s ľuďmi, ktorí jednotlivé testy robili, aby som bol komplexne informovaný,“ povedal minister zdravotníctva.

Chýbalo množstvo údajov

Štátny ústav pre kontrolu liečiv informoval, že nemohol prijať záver o pomere prínosov a rizík vakcíny Sputnik V. Takéto stanovisko ŠÚKL zaujal pre množstvo chýbajúcich údajov od výrobcu, nekonzistentnosť liekových foriem a nemožnosť vzájomne porovnávať šarže používané v rôznych štúdiách a krajinách.

Hodnotiacu správu zaslal štátny ústav ministerstvu zdravotníctva ešte 30. marca. V čase zaslania tejto správy boli k dispozícii výsledky z 11 zo 14 parametrov laboratórnej kontroly, zvyšné parametre by však podľa hovorkyne štátneho ústavu Magdalény Jurkemíkovej nemali vplyv na stanovisko ŠÚKLu.

Laboratórne testy nestačia

„Laboratórne testy zodpovedajú niektoré otázky o farmaceutickej kvalite vakcíny, na základe len laboratórnych testov však nie je možné prijať záver o účinnosti a bezpečnosti u ľudí. Štátny ústav teda i naďalej pracuje na zabezpečení laboratórnych testov dovezených šarží,“ uviedla Jurkemíková.

Dodala však, že ŠÚKL bez dostatočných dôkazov nemôže prijať odborné stanovisko k ruskej vakcíne. O očkovaní danou vakcínou aj naďalej rozhoduje Ministerstvo zdravotníctva SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír LengvarskýZuzana Baťová
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRSputnik VŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv