Levočská nemocnica zaviedla novú operačnú metódu v urológii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Laparo_nefrektomia.jpg
MUDr. Peter Šimo počas operácie Agel SK

Novú operačnú metódu zaviedli lekári  na urológii Všeobecnej nemocnice s poliklinikou Levoča, ktorá je členom skupiny AGEL. Informovala o tom hovorkyňa Agelu Marta Csergeová.

V polovici júna 2016 sa na urologickom oddelení vykonali prvé tri laparoskopické nefrektómie – odstránenie obličky, ktoré najbližšie k levočskej nemocnici realizujú fakultné alebo univerzitné nemocnice Prešov, Košice, Banská Bystrica a Martin.

Operácie boli zrealizované v spolupráci s primárom Miroslavom Štursom, ktorý je jedným z najlepších laparoskopických urológov v Českej republike so širokým spektrom výkonov.

Pacienti už nemusia cestovať

Zavedenie  ďalšieho nového operačného výkonu má značný prínos pre pacientov, ktorí už nemusia kvôli operačnému zákroku cestovať do vzdialených miest.

Laparoskopická nefrektómia je určená pre pacientov, ktorí sú indikovaní na odstránenie celej obličky, najčastejšie sa ide o nádor obličky. „Laparoskopické odstránenie obličky má rovnaké onkologické výsledky ako otvorená operácia, má však výhodu v rýchlejšej rekonvalescencii a menšej pooperačnej bolesti,“ objasňuje účel novej metódy primár urologického oddelenia Peter Šimo.

Tieto operácie sa podarilo zaviesť vďaka spolupráci s urologickým oddelením Nový Jičín, ktorá taktiež patrí do skupiny AGEL.

Pred operáciami bol primár Šimo na mesačnej stáži v Novom Jičíne, kde sa tento typ operácie realizuje rutinne spolu s ďalšími nadstavbovými laparoskopiami. „Spolupráca s primárom Štursom bude aj naďalej pokračovať zavádzaním ďalších laparoskopických výkonov, čo pomôže našej nemocnici k rozšíreniu spektra poskytovanej zdravotnej starostlivosti vyššieho štandardu,“ uviedol riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška.

Žiť sa dá aj s jednou obličkou

Obličky patria k životne dôležitým párovým orgánom, v tele máme teda dve obličky. Pokiaľ chirurgicky odstránime jednu obličku a druhá oblička pracuje normálne, môže pacient aj s jednou obličkou viesť takmer plnohodnotný život.

„Novú operačnú metódu sme zatiaľ zrealizovali na troch pacientoch, ktorých zdravotný stav si vyžadoval odstránenie jednej obličky a nebola u nich možná operácia zachovávajúca obličku. Významnými výhodami pre našich pacientov sú menšie operačné rany a tým lepší kozmetický efekt, znížené krvné straty, skoršia mobilizácia a skrátená hospitalizácia,“ dodal primár.

Práca urologického oddelenia je zameraná na všeobecnú diagnostiku urologických ochorení pre dospelých a deti, na štandardnú liečbu urologických ochorení u dospelých a základnú liečbu u detí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AGELVNsP LE Všeobecná nemocnica s poliklinikou, a.s. Levoča